Як я розумію образ Тартюфа в однойменній п’єсі Мольєра

Розміщено Шкільні твори в 9 марта 2011

В 1664 році Мольєр написав і поставив комедію «Тартюф» - найлютіший сатиру на лицемірну французьке духовенство, за що церковники оголосили йому, Мольєром, війну. Вони втручалися в особисте життя комедіографа, розпускали чутки непорядні про його сім’ю. Але Мольєр не здавався. Він писав королю: «Тартюф потихеньку й спритно увійшли до милість від вашої величності, і оригінали домоглися заборони копії …». Пізніше в передмові до комедії він висловить свій погляд на завдання і на значення сатиричного театру: «Якщо призначення комедії полягає в тому, щоб виправляти людські вади, то я не бачу підстави, чому деякі з них (лицемірство) повинні користуватися привілеями. З усіх пороків цей порок особливо небезпечний для держави, і ми бачили, що театр має великої виправної силою. Кращі зразки серйозної моралі зазвичай менш потужні, ніж сатира: і ніщо так не діє на більшість людей, як зображення їхніх недоліків. Ми наносимо порокам серйозний удар, виставляючи їх на загальний посміховище.

Постановку комедії заборонили. Чим же був викликаний шалений гнів святенників? Адже аморальних, порочних і / жадібних ченців література і театр висміювали і до Мольєра. За словами дослідника творчості Мольєра Г. М. Бояджієва, в «Тартюфі» наносився нищівного удару основному принципу християнської етики, розкривалася брехливість і злочинність всієї системи церковної ідеології, що претендує на керівництво духовним життям людства. Мольєр з геніальною силою показав на прикладі Тартюфа, що християнська мораль дає можливість людині бути абсолютно безвідповідальним за свої вчинки ».

І дійсно, варто було Тартюф запевнити інших у своєму ревно служінні неба, як він став будь-який свій крок пояснювати господньої волею. Коли Оргон, заворожений чарами святенника, дарує йому свої маєтки, той, здійснюючи явне шахрайство, вимовляє, смиренно опустивши очі долу: «Ми волі божої противитися невластни». У служителів церкви прихильність до релігії вважалася тим вище, чим більша самозречення викликали вони у віруючих. І Тартюф домагається цього, перетворюючи Оргона в свого духовного раба. Автор показує, як це відбувалося. Знаючи психологію віруючих, Тартюф, який «роками вдосконалився в лицедійство», спочатку викликає до себе просто інтерес: «Він до церкви приходив у серце і щодня тих, покірливий, молився біля мене і не вставав з колін. Все в храмі на нього дивилися, Мій, таким він полум’яним охоплене був несамовитістю … »Дивувався цього несамовитості і Оргон.

Помітивши інтерес до себе Оргона, Тартюф починає прислужувати йому: «Коли я виходив, він квапився до входу, щоб своеручно мені подати святу воду». Потім він демонструє своє святе безкорисливість, турботу про нещасні: «Я став його дарувати кой-чим, але каждократно мене він благав частку взяти назад. «Ні, - говорив він, - ні, я взяв би хіба третину, не стою я того, щоб мене жаліти». Коли йому на те я відповідав відмовою, він тут же до жебраків йшов і роздавав всі разом », - не без захопленням розповідали Оргон. Йому стало здаватися, що цього «святого» йому посилає саме небо: «Тоді, послухавши небес, його до себе я ввів, і з того часу мій будинок справді процвел, тут він за всім стежить, і я задоволений дуже …»

Так «благочестивий» пройдисвіт стає Господарем в будинку Оргона, вдаючися навіть в особисте життя членів сім’ї Його відверто ненавидять слуги, особливо прониклива, прямолінійна, діяльна і віддана панам Доріна, діти, дружина і зять Оргона - Клеант. Але розважливий, мстивий фарисей знає, що його сила і захист в Оргоне і його богомольної матері, і він діє на них випробуваними засобами: уявним смиренням, показним всепрощенням, покірністю небес. Слово «небо» не сходить з вуст Тартюфа. Наочний атому приклад - пояснення з Клеантом. Зі смиренним виглядом, слухаючи докори Клеанта в тому, що він 8216став причиною сина господаря, Тартюф йде від розмови, знову па Бога: «Сударь мій, без двадцяти чотири. Борг благочестя кличе мене зараз, і ви вибачте мені, коли я покину вас ».

Остаточне викриття святенника відбувається в двох останніх діях. Схиляючи Ельміри до подружньої невірності, він не таїть перед нею презирства до Довірливому Оргону: «Полювання теж вам піклуватися про нього! Ось завжди ми за ніс проведемо! Він буде все як є міркою міряти: я привчив його своїм очам не

Коли Ельміра говорить Тартюф про гріхів! поведінки, про совість, про честь, відплаті небес, він парирує: «Але з небом чоловік влаштується завжди. Для різних випадків, що зустрічаються у світі, наука є про гом, як совість робити ширше і як виправдовувати гріховні справи тим, що в наміри не укладалося зла. Я ці способи охоче вам відкрию; ви тільки дайте мені керувати собою ». Заспокоюючи Ельміра, Тартюф використовує одну з наймерзенніших лазівок духівництва - «відпущення гріхів».

Розгнузданим і зловісним постав святенник в останній сцені, коли він жене сім’ю Оргона з його ж будинку. І навіть за цих обставин не може не спекулювати ім’ям бога і короля: «Мене вже нічим не засмутить ваш крик: для неба я страждати покірливо звик». І як же було не впізнати себе в «Тартюфі» всім «фальшивомонетникам благочестя», і як не боятися, що п’єса підірве їх державний престиж! Комедія має традиційну розв’язку: порок в ній покараний, але не можна не помітити штучності кінцівки. Панегірик королю швидше за все - вимушений крок Мольєра, що бажав неодмінно врятувати п’єсу для сцени. За своє дітище він боровся безстрашно і вперто. Протягом п’яти років,: поки комедія залишалася під забороною, автор продовжував працювати над нею: він шліфував мову, відточував сатиричне жало ідеї, з трьохактну комедія перетворилася на п’ятиактні.

У 1669 році, після смерті Анни Австрійської, вистави «Тартюфа» поновилися. Комедія була надрукована з розлогим передмовою автора. Протягом першого сезону було дано сорок три подання, які супроводжувалися нечуваним успіхом 8216у глядачів і новими прокльонами святенників на адресу автора. О. С. Пушкін назвав «Тартюфа» «вищої сміливістю» 8216Мольєра, а Наполеон - дозвіл її поставити - вищої сміливістю Людовика XIV. І не дивно. «Людина, який міг страшно вразити, перед обличчям лицемірного суспільства, отруйну гідру святенництва, - велика людина! Творець «Тартюфа» не може бути забутий ».


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций