Петя Ростов в романі «Війна і мир»

Розміщено Шкільні твори в 9 марта 2011

На війні 1805 ми бачили Миколи Ростова таким же юним хлопчиком. Але Петя не повторює свого брата, він інший. Повідомивши Денисову, що вже був у битві під Вязьмою, він розповідає, як «там відзначився один гусар». Микола в його віці неодмінно розповів би про свої подвиги - не помітив би, як прибрехав. Петя увесь час боїться пробрехатись, він дуже чесний. Передаючи козакові шаблю, щоб той її наточив, Петя сказгл було: «затупили …» - але тут же виправився - він боявся збрехати: «вона ніколи гостро не була». Микола, як і Петя, пристрасно хотів виглядати дорослим, він наслідував Денисову, ніколи б в житті не показав своєї жалості до полоненого хлопчикові французові і нічим би не видав своїх почуттів. Петя мучиться, що його вважатимуть маленьким, але все-таки запитує, чи не можна нагодувати полоненого. Познайомившись, нарешті, з Петром, ми дізнаємося в ньому риси його сім’ї і милуємося їм: він такий добрий, відкритий, чистий! Готовий роздати всі свої покупки, всім вірить, навіть маркітантів вважає дуже чесним, і весь час намагається бути гідним геройського суспільства, в яке привела його доля. Потрапивши в загін Денисова, Петя, звичайно, вже закоханий у нього і «вирішив сам з собою, що генерал його, якого він до сих пір дуже поважав, - лайно, німець, що Денисов герой, і Есаулов герой, і що Тихін герой, і що йому було б соромно виїхати від них у важку хвилину ». У цієї дитини є чіткі уявлення про те, що сором і що потрібно: як його сестра Наташа, він пристрасно хоче жити правильно, як треба.

Як і будь-підліток, Петя увесь час боїться зробити що-небудь не так, не по-дорослому. Він намагається наслідувати Денисову, кілька разів повторює слідом за Долоховим, що «звик все робити акуратно»; по дитяче все-таки перемагає п нього: «Я звик що-небудь солодке», - виривається в нього.

Ймовірно, тому, що під час їх запеклої поїздки Петя, завмираючи від страху, жодного разу цього страху не видав. Ми ж пам’ятаємо його брата в перших битвах - Микола але міг пересилити себе. А Петя може. Долохов дуже необачно взяв з собою у розвідку необстріляного хлопчика - хлопчик не підкачав, і це сподобалося Долохову. У ніч перед битвою Петя в напівсні чує музику н командує нею, і здається йому, що він створює звуки … «Валяй, моя музика! Ну! .. »- Думав Петя, і звуки слухав його, і він був щасливий. Величезний, нікому і навіть самому Петрові ще невідомий світ жив у ньому, - світ, сповнений краси і добра. Не готовий Петя до війни і її жорстокості, не розуміє він війни. Коли Денисов сказав про Тихона Щербатов: «Це наш пластун. Я його посилав мови взяти », - Петя« рішуче не зрозумів жодного слова », хоча і не показав цього. Він відчуває незручність при думці про те, що Тихін тільки що убив людину, і при суперечці Долохова з Денисовим про полонених: Денисов посилає їх у місто, Долохов розстрілює - Петя інстинктивно намагається не зрозуміти цього.

Слухаючи і спостерігаючи разом з Петром, ми бачимо нещадність війни, якої він не хоче помічати, бо грає: то готується до того, «як він, як слід великим і офіцер, не натякаючи на колишнє знайомство, буде тримати себе з Денисовим»; то пристрасно проситься «в саму … в головну …», благає: «Мені дайте команду зовсім, щоб я командував … ну що вам варто?»

* Це «ну що вам варто?» - Дитяче уявлення про те, що дорослі все можуть, - ранить болючіше за все, коли читаєш про Петю.

Здавалося б, Толстой покаже це битва очима Петі, як він завжди робить. Але бачимо ми на цей раз очима самого Толстого, - перед нами жорстокий побут війни: Денисов їхав мовчки, стало світати, коні ковзали, туман приховував віддалені предмети, один француз «впав у бруд під ногами Петіна коні …». Як колись під Аустерліцем Андрій відчув, ніби його вдарили палицею по голові, - так і тепер все відбулося страхітливо просто: козаки побачили, що Петя «важко впав на мокру землю», і «швидко засіпалися його руки і ноги, незважаючи на те , що голова його не ворушилася ». Денисов побачив ще здалеку щось знайоме йому, безперечно мляве положення і все-таки не повірив, і скрикнув: «Убитий?». Скільки вбитих бачив Денисов! Але, може бути, тільки над тілом хлопчика він остаточно зрозумів, що з кожним убитим йде цілий світ завжди.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций