Характеристика образа Плюшкіна в романі Гоголя «Мертві душі»

Розміщено Шкільні твори в 9 марта 2011

Про Плюшкіна Чичиков вперше почув від Собакевича, який дав своєму сусідові по маєтку, як зазвичай він це робив, вельми невтішну атестацію. Але увагу Чічікова привабило не те, що Плюшкін шахрай і скнара, якого уявити важко, а інше - саме те, що він масу людей переморіл голодом і що люди в нього мруть як мухи. З цього моменту думка про Плюшкіна заволоділа Чічікова. Почувши, що Плюшкін живе всього в п’яти верстах від Собакевича, він «навіть відчув невелике серцеве биття». Чичиков передчуває можливість вельми вигідної угоди. І, як відомо, він не помилився. Главу про Плюшкіна Гоголь вважав однією з найважчих. Вона теж кілька разів перероблялася, в неї вводилися нові деталі, що підсилюють враження від зовнішності Плюшкіна, його маєтки, будинки.

Образи поміщиків розкриті Гоголем як характери, що вже склалися. Єдине виключення - Плюшкін. Він не просто завершує собою галерею поміщицьких «мертвих душ». Він несе в собі найбільш зловісні ознаки невиліковної смертельної хвороби, на яку заражений кріпосницький лад. Ось чому Гоголю здавалося важливим показати, як Плюшкін став Плюшкіна.

У минулому мав славу він людиною досвідченою, заповзятливим і працьовитим, не позбавлений був розуму і відомої життєвої зіркості. Інший сусід, бувало, заїжджав до нього поговорити і повчитися «господарству і мудрої скупості». А потім все пішло прахом. Розвалилася сім’я його. Плюшкін залишився в будинку єдиним сторожем, зберігачем та «бережеться» своїх багатств. Самотність посилювало його підозрілість і скупість. Все нижче і нижче опускався Плюшкін, поки не перетворився на «якусь діру на людство». Але чому він зазнав катастрофу? Нещасні обставини його особистого життя чимало сприяли цьому процесу. «Все схоже на правду, все може статися з людиною», - зауважує Гоголь. Однак те, що трапилося з Плюшкіна, - результат аж ніяк не тільки сумних випадковостей в його особистій біографії. Тут діяла закономірність інша, більш глибока і складна. Умови соціального буття Плюшкіна невідворотно повинні були привести його до того стану, в якому застав його Чичиков.

Ось він стоїть перед нами - старий, з давно згаслим поглядом і спустошеною душею скнара, в якому придушене все людське. У цього поміщика тисяча з гаком душ кріпаків, його комори завалені хлібом і різним провіантом, але запаси приходять в непридатність, гниють, а люди його марніють від недоїдання. Немає тепер у Плюшкіна ні близьких, ні друзів. Прокляв він власних дітей. Обірвані всі його зв’язки з людьми. В кожній людині, переступаємо поріг його будинку, він бачить свого руйнівний. Ласкаво, накопичене Плюшкіна, не принесло йому ні щастя, ні навіть спокою. Він став рабом цього добра. Постійний страх за свою власність перетворює його життя в справжнє пекло і його самого доводить до межі психічного распада.N

Після виходу в світ «Мертвих душ» стали з’являтися повідомлення про можливі реальних прототипах Плюшкіна. Їх виявилося досить багато. Про один з них, найбільш ймовірний, поміщика, яка мешкала в Полтавському повіті, багато років опісля було розказано на сторінках «Історичного вісника». Життя цього поміщика в багатьох деталях разюче нагадує біографію Плюшкіна. Володіючи величезним багатством, поміщик прикидався бідняком. Гноіл хліб у засіках, а дворових людей тримав впроголодь. Він обтяжувався податями, які треба було платити за померлих кріпаків, і дуже зрадів, коли Гоголь, який приїхав одного разу до нього в маєток, жарти заради запропонував купити в нього ці самі мертві душі. «А хіба їх вже продають?-Весь тремтячи, тихо запитав він». Лукаво посміхаючись, Гоголь запропонував ціну за мертві душі, що здалася поміщику занадто малою. «Угода» так і не відбулася. Знайомий Гоголя, який був присутній при цій сцені, часто згадував йому цей жарт: «Ек ви його висміяли, Микола Васильович. Треба ж так придумати! »Гоголь у відповідь тільки сміявся самими очима і завжди при цьому спогаді ставав задумливим і сумним».

Гоголь був наділений гострим громадянським самосвідомістю. Потворне в житті завжди викликало в ньому гірке роздуми про людину з його трагічною долею в сучасному світі, про безглуздість суспільного ладу, в якому господарями життя є Собакевич і Плюшкін. Втім, не тільки вони.

Зображення життя дореформеної Росії було б недостатньо повним, якби Гоголь обмежився тільки образами поміщиків. У сюжет включена ще одна важлива суспільна сила - чиновництво. Щоправда, воно вже у «Ревізорі» було предметом зображення. Але може здатися, що сатира націлена там на занадто малі величини і що це певною мірою звужувало можливості художнього узагальнення життєвого матеріалу.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций