Твір на тему: Художні особливості роману І. А. Гончарова «Обломов»

Розміщено Шкільні твори в 8 марта 2011

Ілля Ілліч Обломов. Назва села стала прозивним. У кожному з нас є частинка Обломова. Напевно, саме тому роман І. А. Гончарова так запам’ятовується, залишаючи глибокий слід в душі читача. Хоча в романі розповідь трохи розтягнуто, він привертає читача, перш за все, яскравими образами, комічне і трагічне ситуаціями, змушує замислитися над сенсом життя. Говорячи про роман, не можна не сказати і про його художні особливості. Адже саме майстерність письменника змушує нас приймати близько до серця долю головного героя.

Велика роль портретної характеристики у творі, оскільки саме з її допомогою ми знайомимося з героями, складаємо собі уявлення про них, про риси їх характерів.

Яким автор малює головного героя? Це людина тридцяти двох-тридцяти трьох років, середнього зросту, приємної зовнішності, з темно-сірими очима, в яких немає ніякої ідеї. Колір обличчя - блідий. У Обломова пухкі руки і зніжені тіло. Вже по цій характеристиці можна сказати про спосіб життя і душевних якостях героя: риси, деталі його портрета говорять про ледачому, нерухомий спосіб життя, про його звичкою до «нічогонероблення». Однак Гончаров підкреслює, що Ілля Ілліч - приємна людина, м’який, добрий і душевний. І в той же час саме портретна характеристика як би випереджає, готує читача до того життєвому краху, що неминуче чекав Обломова.

Зовсім по-іншому написаний портрет антипода Обломова - Андрія Штольца. Штольц - ровесник Обломова, йому вже за тридцять. Він безперестанку в русі, весь складений з кісток і м’язів. Знайомлячись з Андрієм Івановичем Штольц, читач розуміє, що перед ним сильна, енергійна, цілеспрямована особистість, якій чужа мрійливість. Але Штольц чомусь і відштовхує нас. Він скоріше нагадує механізм, а не живої людини.

У портретній характеристиці Ольги Ільїнської проступають інші риси. Ольга Іллінська «не була красунею в строгому сенсі цього слова: не було в ній ні білизни, ні яскравого колориту щік і губ, і очі її не горіли променями внутрішнього вогню, не було перлів в роті і коралів на губах, не було мініатюрних рук з пальчиками у вигляді винограду «. Кілька високому зростанню суворо відповідала величина голови і овал і розміри особи, все це, у свою чергу, гармоніювало з плечима, плечі-із станом … Ніс утворив трохи помітну граціозну лінію. Губи тонкі і стислі - ознака шукає, спрямованої на що-небудь думки. По портрету ми можемо судити, що перед нами жінка горда, розумна, трохи пихата. Ніяк не підходить така героїня барственному і ледачому Обломова.

У портреті Агафії Матвіївни Пшеніциной проступають м’якість, доброта і безвілля. Їй було років тридцять. Брів у неї майже не було, очі - «сірувато-слухняні», як і всі вираз обличчя. Руки білі, але жорсткі, з виступили назовні вузлами синіх жил. Сам герой дає оцінку цієї жінки: «Яка вона … проста». І в цій оцінці бачимо ми, що Обломов приймає її такою, яка вона є. Саме ця жінка змогла скрасити останні роки життя Іллі Ілліча, народити йому сина, бути з ним до останньої хвилини, останнього подиху.

Не менш важливо для характеристики персонажа опис інтер’єру. Тут Гончаров використовує традиції Гоголя. Особливо це помітно в першій частині роману. Насиченість предметно-побутовими деталями в цій частині роману дає достатньо вірне уявлення про особливості героя: «Як ішов домашній костюм Обломова до покійним рисами обличчя його … На ньому був халат з перської матерії, справжній східний халат … Туфлі на ньому були довгі, м’які і широкі , коли він, не дивлячись, опускав ноги з ліжка на підлогу, то неодмінно потрапляв у них відразу … «Важливо відзначити, що, детально описуючи предмети, що оточують в повсякденному житті героя, співвідносячи їх з характером Обломова, автор звертає увагу на байдужість останнього до цих речей. Обломов, думається, не любить побуту, небрежен до нього, але на всьому протязі роману все ж залишається його полоненим.

Символічний образ халата, що з’являється кілька разів в романі і вказує на певний стан його власника. Спочатку настільки улюблений і зручний халат потім залишається його власником у момент закоханості і раптово повертається на плечі господаря в той вечір, коли відбувається розрив з Ольгою. Символічна гілка бузку, за допомогою якої автор підкреслює романтику почуттів Обломова. Символічний і падаючий пластівцями сніг, який означає для героя кінець його любові і одночасно захід сонця життя.

Але, напевно, найбільш важливим композиційним прийомом в романі є антитеза. Гончаров протиставляє і образи (Обломов - Штольц, Ольга Іллінська - Агафія Пшеніцина), і почуття (любов Ольги, егоїстична, самолюбна, і любов Агафії Матвіївни, самовіддана, всепрощаюча), і спосіб життя, і портретні характеристики, і риси характеру. Так, Обломов - пухкий, повний; Штольц ж весь складається з кісток і м’язів; Ольга вишукана, у той час як Гафія Матвіївна проста і недалека.

Щоб показати почуття і образ думок героїв, а’тор вдається до такому прийому, як внутрішній монолог. Особливо добре цей прийом розкрито в описі почуттів Обломова до Ольги Іллінської. Автор постійно показує думки, репліки, внутрішні міркування героїв.

На протязі всього роману Гончаров тонко жартує, іронізує над своїми героями. Особливо ця іронія помітна в діалогах Обломова і Захара. Так описана сцена водворенія халата на плечі господаря. «Ілля Ілліч майже не помітив, як Захар розділ його, стягнув чоботи і накинув на нього халат.

- Що це? - Запитав він тільки, глянувши на халат.

- Хазяйка сьогодні принесла: вимили і полагодили халат, - сказав Захар.

Обломов як сіл, так і залишився в кріслі «.

Говорячи про художні особливості роману, не можна обійти і пейзажні замальовки: для Ольги гуляння в саду, гілка бузку, квітучі поля - все це асоціюється з любов’ю, почуттями. Обломов також усвідомлює, що пов’язаний з природою, хоча не розуміє, навіщо Ольга постійно тягне його гуляти, насолоджується навколишньою природою, навесні, щастям. Пейзаж створює психологічний фон всієї розповіді.

Майстерність Гончарова-прозаїка найбільш повно відбилося в романі «Обломов». Горький, який назвав Гончарова «одним з велетнів російської літератури», відзначив його особливий, пластичний мова. Він зі слів, як із глини, богоподібної ліпив фігури і образи людей.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций