Рецензія на повість В. Л. Кондратьєва «Сашка»

Розміщено Шкільні твори в 8 марта 2011

Дія повісті розгортається піді Ржевом в 1941 році. Ми перший раз застаємо Сашка, коли вночі він задумав дістати валянки для ротного.

Війна є війна, і несе вона тільки смерть. І така війна з перших сторінок повісті: «Села, які вони брали, стояли, ніби мертві. Тільки летіли звідти зграї огидно виючого хв, шелестких снарядів. З живого бачили вони лише танки … «Читаєш і бачиш танки - махини, які пруть на маленьких людей, а їм ніде сховатися на білому від снігу полі. Багато про що говорить заведений на передовій порядок: «Поранило: віддай автомат, що залишився, а сам бери трьохлінійки». І це не іронія автора. Зі спогадів маршала Жукова ми дізнаємося, що в період настання піді Ржевом встановлювалася норма витрати боєприпасів - один-два постріли в добу на знаряддя в зв’язку з тим, що були величезні втрати і війська перевтомлені і ослаблені.

Сашко шкодував, що не знав німецької. Він спитав би у полоненого, як у них з годівлі, і скільки сигарет в день отримують, і чому перебоїв з мінами немає. Про своє життя-буття Сашка, зрозуміло, розповідати не став би, хвалитися нічим. І з їжею було туго, і з боєприпасами. Не було сил ховати хлопців. Навіть собі, живим, не було сил вирити окоп. Ні окопів, ні землянок не було у першої роти, вони тулилися в куренях. Тільки у ротного був маленький бліндажика. Не було сил, не було надії, що завтра сюди не прийде ворог. Всі підкреслювало ненадійність положення. За два місяці з кожних десяти солдатів загинули дев’ять.

Сашко викликає симпатію, повагу до себе своєю добротою, співчутливо, гуманністю. Війна не знеособити, не знебарвити Сашків характер. Він допитливий і допитливий. На всі події має свою точку зору.

Письменник показує, що душа мирної людини, ставши душею солдата, не втратила нічого від корінних підвалин людської моральності. І не випадково вищою точкою, кульмінацією повісті, стала сцена, коли навіть під загрозою потрапити під трибунал Сашко не хоче виконати наказ комбата - розстріляти полоненого німця. Мабуть, саме це зіткнення Сашка з комбатом продиктоване значною мірою не реальністю боїв піді Ржевом, а нашими сьогоднішніми переживаннями. Але тим-то і виявилася цікавою повість, що вона загострено представила то духовне здоров’я, яке не дозволяє вбити беззбройного або порушити слово, дане в листівці від імені народу.

Сашкові не по собі від майже необмеженої влади над іншою людиною, він зрозумів, якою страшною може стати ця влада над життям і смертю. У Сашкові є величезне почуття відповідальності за все. Навіть за те, за що відповідати він не міг. Йому соромно перед німцем за нікчемну оборону, за хлопців, яких не поховали. Він намагався вести полоненого так, щоб той не бачив наших убитих і не похованих ще бійців, а коли все-таки натикалися вони на них, соромно було Сашкові, наче він у чомусь винен.

Зустрів Сашко на фронті і своє перше кохання - Зіну. Але, побачивши її з іншим, іде, не заподіюючи Зіні болю зайвими розмовами. Він би по-іншому не міг.

Історія Сашка - це історія людини, що опинилася в найважчий час в самому скрутному місці на найважчою посади - солдатської.

Книга В. Кондратьєва «Сашка» - правдива, душевна, психологічно точна. Вона допомагає читачеві зазирнути в себе. Читаючи «Сашка», по-іншому уявляєш собі війну. Правда про неї не забувається.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций