Природа і батьківщина у творчості С. А. Єсеніна

Розміщено Шкільні твори в 8 марта 2011

З вражаючим майстерністю розкриває перед нами Єсенін картини рідної природи. Яка багата палітра фарб, які точні, часом несподівані порівняння, яке почуття єдності поета і природи! У його поезії, за словами О. Толстого, чується «співучий дар слов’янської душі, мрійливою, безтурботного, таємничо-схвильованої голосами природи». Все у Єсеніна багатобарвній і багатокольоровим. Поет жадібно вдивляється в картини оновлюваного весною світу і відчуває себе його часткою, з трепетом чекає сходу сонця і довго задивляється на блискучі фарби ранкової та вечірньої зорі, на небо, вкрите грозовими хмарами, на старі ліси, на поля, що красуються квітами та зеленню. З глибоким сочувствіем Єсенін пише про тварин - «братів наших менших». У спогадах М. Горького про одну із зустрічей з Єсеніним і його вірші «Пісня про собаку» прозвучали такі слова:. «… І, коли вимовив останні рядки:

Покотились очі собачі

Золотими зірками в сніг -

на його очах теж заблищали сльози «.

Після цих віршів мимоволі подумалося, що С. Єсенін не стільки людей, скільки орган, створений природою виключно для поезії, для вираження невичерпної «печалі полів, любові до всього живого у світі і милосердя, яке - найбільше іншого - заслужено людиною».

Природа у Єсеніна - не застиглий пейзажний фон: вона живе, діє, гаряче реагує на долі людей і події історії. Вона - улюблений герой поета. Вона весь час тягне Єсеніна до себе. Чи не полонять поета краса східної природи, лагідний вітер, і на Кавказі не залишають думи про батьківщину:

Як би не був красивий Шираз,

Він не краще рязанських роздолля.

Єсенін, не звертаючи, йде однією дорогою разом зі своєю Батьківщиною, зі своїм народом. Поет передчуває великі зміни в житті Росії:

Зійди, стань нам, червоний кінь!

Впрягся у землі голоблі …

Ми веселку тобі - дугою,

Полярне коло - на збрую.

О, виведи наш земну кулю

На колію іншу.

В автобіографії Єсенін пише: «У роки революції був цілком на боці Жовтня, але приймав усе по-своєму, з селянським ухилом». Він прийняв революцію з невимовним захопленням:

Хай живе революція

На землі і на небесах!

В поезії Єсеніна з’являються нові риси, народжені революційною дійсністю. Вірші Єсеніна відображають всі суперечності раннього періоду становлення рад у країні. Буйний революційний пафос на початку 20-х років, коли в життя проводилася нова економічна політика, змінився песимістичними настроями, які відбилися в циклі «Москва кабацкая». Поет не може визначити свого місця в житті, відчуває розгубленість і здивування, страждає від свідомості душевної роздвоєності:

Росія! Серцю милий край!

Душа стискається від болю.

Вже скільки років не чує полі

Щоб співали співу, песій гавкіт.

Вже скільки років наш тихий побут

Втратив мирні дієслова.

Як віспою, ямами копит

Зриті пасовища і доли.

Яка біль відчувається в трагедійної пісні поета про міжусобних розбратів, який рве «країну рідну до краю з краю», тривога за майбутнє Росії. Болісно постає перед ним питання: «Куди несе нас рок подій?» Відповісти на це питання було нелегко, саме тоді і відбувається ломка в духовному сприйнятті поетом революції, впали його утопічні плани. Єсенін думає і страждає про приреченою селі:

Тільки мені, як псаломщик, співати

Над рідній країною алілуя.

Хід часу невтомний, і Єсенін це відчуває, все частіше з’являються рядки, повні душевного сум’яття і тривоги:

Я останній поет села,

Скромним у піснях дощатого міст.

За прощальній стою збіднів

Кадящіх листям беріз.

Суперечливість Єсеніна найбільш драматично позначається в його роздумах про майбутнє села. Всі яскравіше виявляється прихильність поета до селянства. У віршах Єсеніна чується туга за природою, яку втратить цивілізація.

Незабутній єсенінськи «красногрівий лоша»:

Милий, милий, смішний дурень,

Ну куди він, куди він женеться?

Невже він не знає, що живих коней

Перемогла сталева кіннота?

У Єсеніна протиставлення міста і села набуває особливо загострений характер. Після закордонної поїздки Єсенін виступає як критик буржуазної дійсності. Поет бачить згубний вплив капіталістичного укладу на душі і серця людей, гостро відчуває духовне убозтво буржуазної цивілізації. Але закордонна поїздка зробила свій вплив на творчість Єсеніна. Він знову згадує знайому йому з юності «тугу нескінченних рівнин», але тепер, однак, його вже не радує «возові пісня коліс»:

Байдужий я став до хатах,

І очажний вогонь мені не милий,

Навіть яблунь весняну завірюху

Я за бідність полів розлюбив.

Картини минулого викликають пристрасну жагу поновлення рідного села:

Польова Росія! Досить

Волочитися сохою по полях!

Злиденність твою бачити боляче

І беріз і тополям.

Я не знаю, що буде зі мною …

Може, в нове життя не годжуся,

Але й все ж таки хочу я сталевий

Бачити бідну, злиденне Русь.

Чи не ця обпалює серце і душу правда почуттів особливо дорога нам у віршах Єсеніна, чи не в цьому справжня велич поета?

С. Єсенін глибоко знав селянське життя Росії, і це сприяло тому, що він зміг стати істинно народним поетом.

Про що б не писав Єсенін: про революцію, про селянський уклад життя - він все одно повертається до теми батьківщини. Батьківщина для нього є чимось світлим і писати про неї - сенс усього його життя:

Я люблю батьківщину,

Я дуже люблю батьківщину! ..

Батьківщина і тривожить, і заспокоює поета. У його ліричних творах звучить безмежна відданість Батьківщині, схиляння перед нею:

Але й тоді,

Коли в усій планеті

Пройде ворожнеча племен,

Зникне брехня і смуток, -

Я буду співати

Всім єством в поета

Шосту частину землі

З назвою коротким «Русь».

З єсенінськи віршів постає образ поета-мислителя, кровно зв’язаного зі своєю країною. Він був гідним співаком і громадянином своєї Батьківщини. По-хорошому він заздрив тим, «хто життя провів у бою, хто захищав велику ідею», і з щирою болем писав «про дні, розтрачених даремно»:

Адже я міг дати

Не те, що дав,

Що мені давалося заради жарту.

Єсенін був яскравою особистістю індивідуального. За словами Р. Рождественського, він мав «тим рідкісним людським властивістю, яке називають зазвичай невиразним і невизначеним словом» чарівність «… Будь-який співрозмовник знаходив у Есенінечто щось своє, звичне і улюблене, - і в цьому таємниця такого могутнього впливу його віршів».

Скільки людей зігрівали свої душі в чудодійного багаття поезії Єсеніна, скільки насолоджувалися звуком його ліри. І як часто вони були неуважні до Єсеніну-людині. Може бути, це і погубило його. «Ми втратили великого російського поета …» - писав М. Горький, приголомшений трагічним звісткою.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций