Твір на тему: «Почуття добрі» в поезії А. С. Пушкіна

Розміщено Шкільні твори в 8 марта 2011

В. Г. Бєлінський точно визначив призначення поезії: «… розвивати в людях почуття витонченого і почуття людяності, розуміючи під цим словом нескінченне повагу до гідності людини як людину». І сьогодні в цьому її святе призначення. О. С. Пушкіна по праву називають дивом російської літератури. Його поезія - невичерпне джерело, яке, як у казці, напуває «живою водою» всіх, хто торкається.

Весь світ цінує поета за те, що він сам цінував у собі:

… Довго буду тим люб’язний я народу,

Що почуття добрі я лірою будив …

І до Пушкіна поезія служила народові, але у нього ця потреба російської літератури придбала небачену силу.

Перше, що приваблює нас при читанні творів поета, - вражаюча сила почуттів, блиск розуму. Але його вірші треба читати уважно, вдумуючись у кожне слово, тому що слово це важливо для розуміння цілого, тому що, як говорив М. В. Гоголь, в кожному слові Пушкіна «безодня простору».

Які ж «почуття добрі» пробуджує пушкінська ліра? На зорі своєї поетичної діяльності, ще в ліцейних віршах, поет замислюється над роллю і долею поезії і поета в сучасному йому суспільстві. Чудово розуміючи незавидну долю поета, молодий Пушкін обрав для себе шлях літературної творчості:

Мій жереб впав: я ліру візьму!

Він обирає «скромну, благородну ліру», яка буде служити тільки свободу, а його «непідкупний голос» стане «відлунням російського народу».

У віршах «Пророк», «Поет», «Поетові», «Ехо» А. С. Пушкін розвиває свій погляд на завдання поета. Поет, на його думку, повинен знаходити в собі почуття, щоб виховувати читача, вести його за собою, використовуючи свій високий дар. «Дієсловом пали серця людей» - ось його девіз. В «Пророка» - вся філософія Пушкіна.

Десятки віршів О. С. Пушкіна присвячені темі патріотизму. Поет рано відчув живе дихання історії батьківщини і глибоко замислювався над долями країни. Його музою стала свобода. Він бачив, що його народ стогне у ланцюгах вікового рабства і пристрасно чекає свого звільнення. Пушкін, друг і натхненник декабристів, ще в юності в оді «Вільність» з гарячою переконаністю заявив:

Хочу оспівати свободу світу,

На троні вразити порок.

Молоді люди знали вірші поета, що дихають свободою, і захоплювалися ними. Декабрист М. М. Паскевич, наприклад, писав, що перші ліберальні думки він «запозичив від читання вільних віршів пана Пушкіна».

До кінця днів своїх Олександр Сергійович Пушкін був непримиренним ворогом самодержавства, захисником народної свободи. Недарма у вірші, що підводить підсумок усьому його творчому житті, поет ставить собі в заслугу те особливу, «що в мій жорстокий вік прославив я свободу та милість для занепалим закликав «.

Неможливо без хвилювання читати дивовижні вірші О. С. Пушкіна про природу. Це справжні живописні картини. Так і бачиш, як «швидко худне бор осінній свій наряд», як «лягає на поля туман», як тягнеться «гусей крикливих караван», і місяць «як жовта пляма», і безліч інших прекрасних картин, як ніби намальованих чудовим художником. Як глибока любов поета до всього рідного, національного, близьким і дорогому серцю російської людини! Ці вірші чудовим чином виховують любов до батьківщини.

Чудовим джерелом для пробудження самих добрих почуттів є вірші про дружбу та кохання.

Скільки задушевних віршів написав поет, щоб прославити міцну, незмінну дружбу. До глибини душі вразила його звістка про розгром повстання декабристів, в якому брали участь дорогі його серцю Кюхельбекер, Пущин та багато інших друзі. Він турбується про подальшу їхню долю, підкреслює свою духовну близькість з ними і не страшиться відкрито визнати її перед обличчям самого царя. З дивовижною для тих років сміливістю поет відправив до Сибіру своє послання декабристам:

У глибині сибірських руд

Зберігайте горде терпіння,

Не пропаде ваш скорботний труд

І дум високе поривання.

Так, А. С. Пушкін умів бути вірним і відданим другом.

А вірші про любов! «Я помню чудное мгновенье», «На пагорбах Грузії …», «Я вас любив …» Вони, дійсно, «геній чистої краси». Ніжні і пристрасні, веселі і сумні, вони вчать любити по-справжньому. Вже не одне покоління людей з хвилюванням читає натхненні рядки поета, зігріті поривом гарячого, щирого і чистого почуття. Його вірші співають і сяють. Вони вийшли з межі свого часу і стали надбанням всіх, хто здатний пережити таку ж самозабутню, повну щастя кохання.

У Пушкіна навіть найпростіші, повсякденні почуття описані так, що, читаючи деякі його вірші, вражаєшся життєлюбності, вмінню вселяти в людей надію, віру. Ось, наприклад, цей вірш:

Якщо життя тебе обдурить,

Не журися, не сердься!

У день зневіри змирися:

День веселощів, вір, настане.

Серце в майбутньому живе;

Справжнє понуро;

Всі миттєво, все пройде;

Що пройде, то буде миле.

Вірш написаний у 1825 році. А рік цей для поета був роком «зневіри».

Та хіба можна все перерахувати. Суворі та глибоко моральні, веселі, часом пустотливі і не дуже скромні твори поета в більшості своїй не тільки дивовижний пам’ятник людського духу і невичерпне джерело насолоди, а й «школа життя», в якій вчать «почуттям добрим».

І поки «живий буде хоч один піїт», не забудеться творчість Пушкіна. Бо тим і відрізняється багатство духовне від матеріального багатства, що чим більше його витрачають, тим більше воно стає.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций