«Кому на Руси жить хорошо»

Розміщено Зарубіжня література в 8 марта 2011

Микола Олексійович Некрасов - чудовий російський поет, твори якого присвячені народу. З дитинства ми зачитувався його віршами про селянських дітей, про російських жінок, міської бідноти, про природу. Йдуть роки, ми дорослішаємо, але Некрасов залишається поетом, до творів якого повертаємося знову і знову, відкриваємо для себе ще не прочитані поеми, вірші, пісні улюбленого автора. У творах Некрасова ми чуємо сумні ноти безвиході, туги. Вони тривожать душу, змушують пильніше вдивлятися в себе і навколишній світ.

Ярославська земля, що стала «малою Батьківщиною» для поета, відклала відбиток на всю його творчість. Дитинство Некрасов провів у селі, на березі Волги, в маєтку батька-кріпосника. Спілкуючись із селянами, він ввібрав у себе доброту, щирість, широту душі російського народу. Добре знаючи життя про-стих людей, поет перейнявся їх насущними проблемами. А потім щиро і чесно повідав у своїх творах про важку народної частці. Його вірші були протестом проти панують у країні заворушень. Чесно і відкрито в поемі «Кому на Руси жить хорошо» заявляє Некрасов про безправ’я, про безчинства, про наругу над людським життям.

Початок твору нагадує мені своїм зачином давньоруську билину. Дійсно, чим не казка:

У якому році - розраховуй, В якій землі - вгадує. На стовпової дороженьку Зійшлися сім мужиків …

Але таке враження складається тільки при читанні прологу. Чим далі рухаємося ми з шукачами щастя, тим частіше стикаємося з суворою дійсністю Росії другої половини дев’ятнадцятого століття. Які ж погляди на благополуччя у наших мандрівників? Одні вважають щасливими попа, чиновника, інші - поміщика, царя … Суперечка мужиків показує, що у них немає єдиного поняття про щастя. Перші ж зустрічі вносять сум’яття в душі наших мандрівників: не живе краще за них священнослужитель, хоч їсть ситніше:

… У глуху ніч осінню, Взимку, в морози люті, І в повінь весняне - Іди куди кличуть! .. Який попу спокій? ..

Слід низка нових розчарувань. Скільки їх тут було «щасливих»: і Єрмілов Гірін, і Мотря Тимофіївна, і Яким Нагого. Але життя їх здається безтурботною тільки для стороннього спостерігача. Хто краще може розповісти про себе, як не вони самі? Але немає в їхньому розповідях радості, сповнена негодами життя простої людини, багато горя приховує в собі душа людська.

З співчуттям розповідає Некрасов про людей, помилково вважають себе щасливими і готових за «чарку горілочки» повідати перехожим про своє життя. Як багато їх, «благополучних»! Але в чому ж їхнє щастя? У смерті, не рушивши оповідача, але що забрала з життя близьких йому, в незвичайній силі, якою користується хитра людина, а з богатиря всі соки вичавлює, або в горілці, що дає забуття від справ мирських:

274

- А в тому, по-перше, щастя,

Що в двадцяти битвах 8216»

Я був, і не вбитий!

Розповідь про Єрмілов Гірін показує мандрівником, що не там вони щасливого шукають. На тлі селянського світу виділяються окремі яскраві образи. Такий, наприклад, Єрмілов. Все, що він робить, чим живе, спрямоване на пошуки щастя народу. Гірін чесний з селянами, шанує давньоруські звичаї. Здається, що це казковий герой, що діє в народному середовищі у нелегкий для неї час. Усе найкраще, що є в Єрмілов Гірін, приковує до себе увагу оточуючих, змушує їх полюбити цю людину:

Мав він все, що треба

Для щастя … • 8216.

… Почет завидний, істинний,.,

Не куплений ні грошима,

Ні страхом: суворої правдою,

Розумом і добротою!

Поступово у мандрівників складається єдине поняття про щастя і про щасливе людину. Не варто шукати благополуччя в особистому житті, немає його там: до такої думки приводить нас Некрасов. Тільки в пошані в народу можна знайти справжнє блаженство, хоча ніяких матеріальних благ це людині не приносить, крім імені «народного заступника», сухот і Сибіру. Авторська позиція поступово стає і світоглядом мандрівників.

Некрасов малює образ інтелігента, присвячують життя служінню народу:

Іди до принижених,

Іди до скривджених -

Будь першим там!

У боротьбі за народне щастя Гриша Добросклонов знайде сенс свого життя. До цієї думки підводить нас автор у кінці твору. Тільки в безкорисливому служінні народові поет бачив сенс життя і справжнє призначення людини. Кращими рисами борця за народне щастя він наділяє Гришу. Важка дорога «народного заступника», але:

… По ній йдуть

Лише душі сильні,

Велелюбні,

На бій, на працю …

На місці Добросклонова може виявитися будь-який чесний чоловік, треба тільки любити свою Батьківщину і поважати народ: З любов’ю до бідної матері

Любов до всієї вахлачіне

Злилася, - и років п’ятнадцяти

Григорій твердо знав вже

Що буде жити для щастя

Убогого і темного рідного куточка.

Твір Некрасова «Кому на Руси жить хорошо» актуально і в наші дні. Минають роки, змінюються часи, летять місяці, тижні, дні, а людина, що живе на землі, прагне щастя, хоче знайти його, а чи знаходить? Немає в нас рівноваги душі, необхідного для цього стану, а щастя все більш асоціюється зі словом «гроші». Однак я вірю, що коли-небудь ми дізнаємося справжнє блаженство. Для мене поняття «щастя» складається з декількох складових - це вміння знайти своє місце в житті, займатися улюбленою і цікавою справою, жити насиченим життям і усвідомлювати себе частиною нашого світу, що перебуває в гармонії з навколишньою природою. І мій улюблений поет підтримує мене в цьому переконанні:

Не може син дивитися спокійно

На горі матір рідну,

Не буде громадянин гідний

До Вітчизні холодний душею,

Йому немає гірше докору …

Іди в вогонь за честь Вітчизни,

За переконання, за любов …


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций