Порівняльний аналіз віршів О. Блока «У невпевненого, хиткій польоті …» і Б. Пастернака «Ніч»

Розміщено Зарубіжня література в 7 марта 2011

Вірш Блоку-символіста (1910) - вершина символізму в його творчості - яскравий тому приклад. Поет розмиває кордони реального та символічного. Що це? Конкретний епізод або узагальнене міркування? Вірш про авіакатастрофу або про згубність прогресу? У будь-якому випадку Блок стягує у вузол і переплітає життєві реалії. Це зліт і падіння літака, сам вигляд літаючої машини, радість людей («Хай оркестр на трибуні гримить») - і авіакатастрофа. Факт загибелі літака Блок кидає нам в самому кінці - одним рядком: «Зупиниться серце - і гвинт». Може бути, навіть літак не загинув, а тільки приземлився, але атмосфера вірша настроюючи-ет нас на саме похмуре: «в невпевненого хиткою польоті», «мертві крила», «сірі сфери». Можливо, для Блоку авіакатастрофа - це перемога живого над неживим, доказ неможливості існування «сталевий, безпристрасно птахи». Все, що не має душі, що гине, недобре, безглуздо. Поет дивним чином одушевляється літак, ототожнює його з бездушним, мертвим істотою, чужорідним тілом в цьому світі. Замість серця у цієї істоти - гвинт («полум’яний мотор» -?!), Воно «без любові, без душі, без обличчя», а отже, по Блоку, повинна неминуче загинути.

Поет чітко проводить межу між світом і антисвітом.

Світ Блоку

Людина

любов, душа, особа

творець

відчуття польоту

Життя

Древнє вальс,

музика природа, безодня

Антисвітом

щось

«Сталева, безпристрасна птах»

бездушна машина хиткість,

невпевненість «мертві крила»

нове, штучно створене

рев мотора

машина

Блок не заперечує цивілізацію, але не може прийняти її грубе вторгнення в людське суспільство, в людини з її душею і пристрастями - в цьому філософська ідея вірша.

«Ніч» написана Б. Пастернаком майже через 50 років після блоковского вірші. Світовий технічний прогрес незворотний - і льотчик вже видно в іншому ракурсі. Для А. Блоку було б блюзнірством порівнювати (та що там порівнювати, прирівнювати!) Льотчика і художника, поета. А Б. Пастернак свідомо підкреслює це: «Не спи, борися з дрімотою, як льотчик, як зірка».

Ліричний герой А. Блоку відсторонений (і свідомо відсторонений!) Від описуваного. Пастернак же знаходиться у просторі та часі свого вірша, дуже динамічного в порівнянні з блоковскім. Поет дивиться з літака на землю («Під ним нічні бари, чужі міста»), під землю («У підвалах і котельних не сплять грубники»), з-під горища художника на небо - з космосу вниз і знизу на космос. У А. Блоку ж погляд був спрямований в одну точку, вірніше, він стежить за однією точкою в небі. Різні рівні «перегляду» - різні ступені бачення.

Потрібно відзначити, що відстороненість ліричного героя А. Блоку від дії додає його мови гіркуватий надламаний, урочистість. У Б. Пастернака високе поетичне з’єднується з повсякденним: життя настільки величезна, що не може ділитися на низьку та високу. І тому художник

… Дивиться на планету,

Як ніби небосхил

Відноситься до предмета

Його нічних турбот.

Факт світобудови подається Б. Пастернаком як предмет повсякденного вжитку, як щось дуже просте в своїй складності. Тому так легко поглянути поетові з «невідомих всесвітів», «якою в афіші оголошено новий фарс».

О. Блок чітко протиставляє «безпристрасну птаха» і все живе, а Б. Пастернак об’єднує їх, створюючи зі світу і антисвітом А. Блоку Всесвіт і Вічність - дві категорії досить універсальні, щоб поглинути всі суперечності і протиставлення. Б. Пастернак по-новому освоює час і простір, залишаючи за собою право прирівняти сенс життя і поезії.

Не спи, не спи, художник,

Не зрадь сну.

Ти - вічності заручник

У часу в полоні.

Твір на тему: Порівняльний аналіз віршів О. Блока «У невпевненого, хиткій польоті …» і Б. Пастернака «Ніч»


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций