Михайло Юрійович Лермонтов (1814-1841)

Розміщено Зарубіжня література в 7 марта 2011

Михайло Юрійович Лермонтов народився 2 жовтня 1814 р. у Москві. Ріс і виховувався в маєтку своєї бабусі Арсеньєвої (село Тархани Чембарского повіту Пензенської губернії). Батько Лермонтова, Юрій Петрович, армійський капітан у відставці, бив бідним тульським поміщиком. Мати, Марія Михайлівна, походила із знатного і багатого роду. Бабуся не могла погодитися з таким нерівним шлюбом своєї єдиної доньки. Мати померла від туберкульозу, не доживши до 22 років і залишивши сиротою трирічного сина. Після смерті жени Юрій Петрович покинув Тархани. Хлопчик залишився на вихованні у бабусі. Як ні, малий був у той час Лермонтов, як не приховували від нього багато чого з чвари між батьком і бабусею, все-таки ця важка сімейна драма змусила його рано замислитися над відносинами між людьми і відчути себе самотнім. Це розвинуло в ньому мрійливість, задума. У поемі Сашка Лермонтов писав:

Він не мав ні брата, ні сестри,
І таємних мук його ніхто не відав.

До десятирічного віку Михайло Юрійович ріс хворобливим хлопчиком. В якості вихователів били запрошені іноземці. Кілька разів бабуся возила Мішу на Кавказ. Це значно поліпшило здоров’я підлітка. Восени 1828 Лермонтов бив прийнятий в IV класі Московського університетського благородного пансіону. Серед викладачів били професора університету. Заняття в пансіоні збагатили юнака розумово, розширили кругозір поета в галузі науки, літератур, мистецтва; сприяли швидкому дозріванню в ньому поетичного таланту; зміцнювали його волелюбні настрої.

У серпні 1830 р. Лермонтов вступив до Московського університету, де провчився до 1832 р. У пансіоні та університеті він написав близько 300 віршів, 16 поем і 3 драми. Серед них чимало справді художніх створінь (Ні, я не Байрон, я інший … , Бажання , Навіщо я не птах, не ворон степовий … та ін.) Рання творчість виконано протесту поета проти реакції, що запанувала в країні. У ньому звучить заклик в боротьбі, до дії: Так життя нудне, коли боренья немає; Не можу на батьківщині нудитися, геть звідси, туди, в кривавий бій. У 1831 р. помер батько Лермонтова. На цю смерть поет відгукнувся віршем: «Жахлива доля батька і сина …»

У 1832 р. за вільнодумство поетові було дано рада піти з університету. І він вступає до Петербурзької школи гвардійських підпрапорщиків і кавалерійських юнкерів. Навчання у школі Лермонтов назвав страшними роками. Це била казарма миколаївського часу. Юнкера вільний час проводили у гулянках і буйних витівки.

У листопаді 1834 Михайло Юрійович бив проведений в офіцери та визначено у гвардійський гусарський полк. Моральний відпочинок Лермонтов знаходив у творчості. У 1835-1836 рр.. поет створює ряд прекрасних творів: драму Маскарад, поему Боярин Орша, що залишилася незакінченою повість Княгиня Лиговская, де вперше з’являється Печорін, і ряд ліричних віршів. У 1837 р. створює знаменитий вірш Смерть поета. Вірші Лермонтова хвилювали читачів, як своїм змістом, так і могутньою силою художнього слова. Вірш Смерть поета дійшло до царя з написом: Заклик до революції. Поет бив заарештований, а через тиждень відправлений у свою першу посилання на Кавказ, де йшла війна з горцями.

У лютому 1840 р. відбулася дуель Лермонтова із сином французького посланника варанта. Михайла Юрійовича заарештували і знову відправили під кулі на Кавказ, де він безперервно брав участь у боях. У 1841 р. підбурюваний ворогами Лермонтова Мартинов викликав поета на дуель. Увечері 15 червня М. Ю. Лермонтов бив убитий на дуелі і 17 червня похований на Пятигорском кладовищі, а в квітні 1842 р., за клопотанням бабусі, його прах перевезли в Тархан.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций