Минулого літа в Чулимске Крок 1

Розміщено Російські твори в 7 марта 2011

На вулиці, біля автобусної зупинки, в очікуванні транспорту коштує Таня, дівчина 19 років, що читає афіші. З неї наполегливо намагається познайомитися студент останнього курсу Микола Колесов, молода людина 24 років. Незабаром він пояснює, що обіцяв з’явитися на весілля до одного з красивою дівчиною. Таня заінтригована, але все ж відмовляє скласти Колі компанію.

У гуртожитку, між тим, йде підготовка на святкової вечері, більшість гостей вже за столом. Всі чекають Колю з його загадкової супутницею. Наречений і наречена - Вася Букін і Маша. Комсорг норовить виголосити промову, але перше слово перехоплює один Васі Боря, на прізвисько Гомира. Він сильно нетверезим і говорить доволі малоприємні речі. Присутні терплять його репліки через Васі. Водночас, один із гостей - Гриша Фролов - оголошує, що ось вже п’ять років любить Машу, однак бажає їй щастя з Васею. Гомира робить ще більш колючі зауваження, так що Маша починає наполягати, щоб він покинув торжество. Букін рішуче вступає за одного, після чого Маша оголошує весілля не відбулася і залишає компанію. Букін поспішає за своєю дівчиною.

Через деякий час, серед присутніх з’являється ректор університету - Володимир Олексійович Репников. Від нього спочатку приховують розрив не відбулися молодят, але ректор про все здогадується. Несподівано з’являється Колесов. Не помічаючи ректора, він виключає світло і вимагає прибрати звук у магнітофона, оскільки за ним женеться міліція.

Нарешті, серед загальної метушні комсорг вдається включити світло. Міліціонер помічає у вікні Колю, який з переляку вчепився в ректора і заходить до гуртожитку. Міліціонер пояснює всім, що Колесов вдерся до номер артистки Голошубова, прохаючи її піти з ним на весілля. Артистку це потішило, і її, було, погодилася, але Коля посварився з артистом Шафранський, якого вдарив. Міліціонер веде Колесова. У цей час повертається Букін. Розсерджений ректор вимагає від неї і всіх інших студентів з’явитися наступного ранку до нього. Входить Таня, яка запитує Колесова. Ректор впізнає її (подальший розвиток подій покаже, що Таня - дочка Репнікова).

На наступний день, Колесов у товаристві такого Золотуева, чоловіки 58 років, відправлений до покарання на суспільно-корисні роботи: їм двом під наглядом міліціонера належить розібрати огорожу старого кладовища. Коли міліціонер йде за цигарками, Золотуев визнається Колесову у скоєному ним проступку. Цей літній чоловік, що здається кумедним, всього лише викопав на газоні орхідею.

Миколу за роботою застають Маша і Таня, яким в міліції сказали, як шукати Колесова. Від Маші Колесов дізнається про виключення його з університету. Тоді ж виявляється, що Таня - дочка ректора. Вона посварилася з батьком через суворого рішення, яке здається їй несправедливим. Дівчина має намір у всьому розібратися сама.

Під час обіду, в квартирі Репнікова, відбувається велика сварка між батьком і дочкою. Загострення пристрастей посилюється візитом Колесова, який, поводячись дуже дивно і за звичкою нестримано, просить допустити його до іспитів. Репников виганяє молоду людину. У відповідь на це Таня, розлютившись, йде «провітритися». Репников залишається один на один з дружиною. Вона незадоволена його поведінкою, але не суперечить відкрито, а дорікає з натяками, яких ректор зрозуміти не може або не хоче. Дружина нарікає, що її чоловік став типовим адміністратором, хоч і вимагає від інших вважати його вченим.

Крок 2

Колесов трудиться в саду Золотуева, туди приходить Таня. Коля готовий зізнатися дівчині в коханні, але не вирішується. З’являються Букін і Фролов, що прийшли дізнатися, як справи у Колесова. Розставання Букіна з Машею примирило суперників, проте Вася починає здогадуватися про плани Гриші зустрічатися з його колишньою нареченою. Коли Колесов йде проводити Таню, Вітя і Гриша вирішують стрілятися і беруть з цією метою рушницю Золотуева.

Колесов повертається до спорожнілого ненадовго сад. Незабаром там показується хазяїн - Золотуев. У розмові зі студентом любитель квітів показує своє справжнє обличчя. Він виявляється страшенним хапуг, на рідкість жадібним людиною. З його розповіді про себе і про вигаданого друга можна зрозуміти, що вона 10 років відсидів у таборі на Індігірці через хабар ревізору при повній впевненості, що відсидів несправедливо - мало дал, тільки і всього. З тих пір Золотуева переслідує нав’язлива ідея зустріти того ревізора і дати їй 20 тисяч рублів, щоб «відбілити» своє ім’я.

Лунає постріл, і з глибини саду показуються Фролов та Букін. Вася всього лише вбив сороку. Студентам ніяково за себе, вони поспішають залишити сад. Замість них у сад приходить ректор Репников, який пропонує Колі угоду. Колесов повинен відмовитися від Тані, перестати зустрічатися з нею, відштовхнути її від себе - і тоді його відновлять у вузі, допустять до іспитів. Коля залишається у роздумах.

Увечері він, як здається, прийняв рішення. Коли знову з’являється Таня, Коля жене її, стверджуючи, що їхні стосунки - легкий флірт і тому ні до чого серйозному не приведуть. Дивуючись, дівчина покірно йде.

Після складання іспиту та отримання диплома Колесов, цураючись інших студентів, зазначає «радісна подія» в університетській їдальні. Тут його знаходить «дядько» Золотуев, який ділиться своїм горем: ревізор не взяв навіть 20 тисяч. Попутно «дядько» довідується, скільки «племінник» заплатив за іспит, на що отримує ухильну відповідь «багато».

Коли Золотуев на час зникає, до Колі підходять Маша і Фролов. Дівчина намагається переконати себе в присутності Колесова, що готова закохатися в «позитивного» Фролова. Колі нудно дивитися на цю гру, і він іде до тих, хто бавиться геологам. Тоді Маша вперше за п’ять років знаходить у собі сили твердо і однозначно сказати Гриші, що у них нічого не вийде. Молоді йдуть.

У спорожнілій їдальні з’являються подружжя Репнікова. Репнікова заводить розмову про долі доньки і про любов Тані до Колі. З’ясовується, що Репников перешкоджає надходженню Колесова до аспірантури, хоча за це виступають всі викладачі. Після невеликого спору подружня пара йде.

Столову заповнює молодь - студенти-геологи та інші. Тут Букін з Машею, вони домовляються про розлучення. Потім Маша не без допомоги Бориславі Гомири мириться з Васею, просить взяти її в експедицію. З’являється Таня, яка хоче привітати Колесова перед його від’їздом на селекційну станцію. Слідом за дівчиною приходить Репников. Він випроваджує доньку і потайки від усіх пропонує Колі нову угоду: Таню потрібно відштовхнути більш рішуче - в обмін на це пропонується навчання в аспірантурі.

Колесов не витримує: він знаходить Таню і про все їй розповідає. Дівчина вражена зрадою коханої людини. Пригнічена горем, вона йде. Несподівано знову оголошується Золотуев, який щось бачив і щось зрозумів. Він кличе Колю працювати на своїй дачі, обіцяючи, що відпише «племіннику» і дачу, і машину.

Коля ненадовго віддається роздумів про блискучі перспективи: багатство Золотуева, з одного боку, плюс аспірантура під заступництвом самого ректора - з іншого. Але молода людина приймає остаточне рішення. Він на очах ректора та друзів-студентів рве нечесно отриманий диплом.

Колі вдається зловити Таню на тій же зупинці, де вони колись познайомилися. Він намагається зав’язати з нею розмову, щоб домогтися розуміння. Таня не бажає спілкуватися з Колесовим. Відійшовши від нього на три кроки, дівчина чекає автобуса.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций