Порівняльна характеристика Андрія Болконського та П’єра Безухова

Розміщено Шкільні твори в 6 марта 2011

П’єр Безухов і Андрій Болконський, Будучи абсолютно різними персонажами роману «Війна і мир», Є улюбленими героями Льва Миколайовича Толстого. Різниця між героями видно при першому ж їх появі на сторінках роману в салоні Анни Шерер. Андрій Болконський, Маючи на той момент вже досить-таки багатий життєвий досвід, всім своїм виглядом показує наскільки йому набридли всі ці світські збіговиська. Андрій навіть чимось нагадує читачеві Євгена Онєгіна. П’єр Безухов постає перед нами людиною, яка боїться перед людьми, які зібралися в салоні мадам Шерер. Різні в героїв погляди, характери, манера поведінки. Але, при безлічі відмінностей, герої твору мають і дуже багато спільного. Андрій Болконський і П’єр Безухов є розумними людьми, що одержали прекрасну освіту. Вони близькі один одному за духом, оскільки обидва є незалежними у своїх судженнях і думках. Таким чином, Болконський з Безухова повністю підтверджують найдавнішу аксіому: «Протилежності доповнюють один одного».

Недарма Андрій з П’єром дуже відверті в своїх бесідах, а на деякі теми вони можуть говорити тільки один з одним, оскільки знаходять один в одного розуміння навіть маючи абсолютно різний світогляд. Андрій Болконський більш розсудливий людина, Він набагато раціональніше П’єра. Над почуттями Андрія переважає розум, а П’єр Безухов більш безпосередній, схильний до гострих відчуттів і переживань. П’єр любить розваги, веде розгульний образ життя і легко подумки відноситься до багатьох речей. Він одружується на світській красуні Елен Курагиной, але незабаром розлучається з нею, сказавши про свою дружину: «Де ви, там розпуста і зло». Його молодість сповнена помилок і розчарувань. У підсумку, П’єр, також як і Андрій Болконський, починає ненавидіти світське суспільство, яке пронизане наскрізь брехнею. Обидва героя - люди дії. І Андрій, і П’єр постійно знаходяться в пошуку сенсу життя і свого місця в цьому світі. Багато в житті головних героїв відбувається по-різному, але деякі моменти дуже сильно схожі. Андрій шукає славу на війні, П’єр розважається в компанії Курагіна. Але, обидва нещасні в сімейному житті. Обидва мають гарних зовні дружин, але їх обраниці не задовольняють героїв своїм внутрішнім світом. Коли Андрій Болконський переглядає свої погляди на життя, розчарувавшись у війні, він повертається додому, але його чекає чергове потрясіння - помирає дружина Андрія і героя роману чекає депресія, розчарування в житті. Великі зміни відбуваються і в житті П’єра Безухова - Він отримує велику спадщину і стає бажаним гостем у всіх без винятку будинках, навіть у тих, де раніше до П’єру ставилися зі зневагою. Але, швидко розчарувавшись, як в свій час Андрій Болконський, у світському житті, П’єр Безухов знаходить своє застосування в масонстві. У цей період життя П’єру Безухову здається, що він знайшов сенс життя.

Він намагається зробити легше життя кріпаків і допомагати іншим людям: «Коли я живу, принаймні намагаюся жити для інших, я починаю розуміти щастя життя». Але, масонство розчарувало П’єра, так багато членів цього товариства зрадили спільні інтереси і направили свої сили на отримання власної слави і особистої вигоди. Війна 1812 року, а особливо полон і зустріч з Платоном Каратаєвим змінили життя Безухова, показавши йому істинний сенс життя, допомогли герою провести переоцінку цінностей. Такий П’єр Безухов допомагає Андрію Болконському, відродивши разом з Наташею Ростової Андрія до життя. Андрій бере активну участь у суспільному житті, працюючи в комісії Сперанського, але і цей вид діяльності не приносить йому задоволення. Точно також, як участь П’єра Безухова в русі масонів. Знову відроджує Андрія його любов до Наташі Ростової, але щасливе життя з коханою не вийшло, і Андрій Болконський знову вирушає на війну, де до нього приходить розуміння, що сенсом життя є допомога іншим людям, що потрібно приносити користь оточуючим. Андрій Болконський гине, так і не зумівши втілити в життя свою ідею. Розуміння необхідності любити оточуючих людей, цінувати життя, приходить і до П’єра Безухова. Об’єднує Андрія і П’єра принцип, який позначив під час своєї молодості сам Лев Миколайович Толстой: «Щоб жити чесно, треба рватися, плутатися, битися, помилятися, починати і знову кидати, і знову починати, і знову кидати, і вічно боротися і втрачати. А спокій - душевна вульгарність ».

Саме так і жили Андрій Болконський і П’єр Безухов, які в процесі свого життя знаходили відповіді на безліч питань. А відповіді ці залишаються актуальними і в наш сучасний час.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций