Почуття любові в ранніх оповіданнях Гріна

Розміщено Шкільні твори в 6 марта 2011

У пошуках шляхів перевиховання поганих людей письменник в деяких своїх розповідях проводить думку, що величезною виправляючої силою має природа, якої не може протистояти навіть злий чоловік. Цей своєрідний «руссоизм» особливо характерний для першого періоду творчості Гріна. Так, в роки першої світової війни він написав мініатюру «Дика млин»: у тужливий осінній вечір у глухому непривітному місці людина заходить переночувати на занедбану млин, де живе тільки старий мірошник, похмурий мізантроп. Вночі господар пов’язує постояльця і хоче його вбити. «За що? За те, що природа так похмура й жахлива навколо моєї оселі … У таких місцях, як це, повинні вбивати », - каже старий своїй жертві. Перехожий в жаху чекає смерті, по в цей момент сходить сонце, його яскравий промінь приголомшує старого, і він, не в силах опиратися торжества світла, тікає, так і не завершивши злочину.

Грін дуже любить природу, вірить у неї, і тому насильство над природою він сприймає як злочин. В оповіданні «Вікно в лісі» герой з явного схвалення автора вважає можливим вистрілити в людину, який по-звірячому мучить беззахисну птицю. У «Медвежій полюванні» людині, що убив ведмедя, стає шкода його: «Великий, сміливий, розумний і спритний звір загинув від (і дійсно!) Випадкової кулі …» - «Прости нас, - подумки сказав Кенії ведмедю, згадавши читане десь звернення дикунів до вбитого звіра, за те, що ми вбили тебе! - І він згадав ще маленькі, справедливо-злі очі царя російських лісів, коли він, відбиваючись від собак, біг до смерті ».

Дуже велике значення надає Грін почуттю кохання. В оповіданні «Ганебний стовп» односельці б’ють героя за те, що він хотів вкрасти ту, яку любив. Його вигнали з села, він підкорився, поїхав, але вона теж любила його і поїхала разом з ним. У «Сто верст по річці» дівчина, дізнавшись випадково, що пливе в човні із збіглим каторжником, продовжує ставитися до нього з довірою і навіть захищає його. У її рідному місті вони розлучаються, але коли втікача починає переслідувати поліція, він, поранений, вдається до неї, і дівчина рятує його. Обидва ці розповіді Грін закінчує однієї і тієї ж фразою: «Вони жили довго і померли в один день», поетизуючи цим рефреном вічну і віддану любов, пронесена людьми через усі труднощі життя.

Але зате людина відштовхнувшись, зрадив любов іншої людини, не заслуговує поблажливості. Героїня оповідання «Ріпі», наглядача в’язниці, закохується з першого погляду в нового арештанта, відомого авантюриста: «Таких може змінити тільки любов», - подумала девушка1 (5; 323); вночі вона випускає арештанта на волю, але він, вийшовши на свободу, штовхає її в бруд і йде. Через багато років авантюрист зустрічається з жінкою, закохується в неї, бачить в ній своє спасіння, за вона передає його в руки поліції. Ця жінка - в юності наглядача в’язниці.

В одному зі своїх чернеток Грін зробив такі начерки до характеристики ідеального жіночого образу: «У моєму романі буде, звичайно, жінка. Але що мені з нею робити? .. Я знайду героїню такою, якою вона хоче бути. Я визнаю тільки гарних дівчат. Мене можуть запитати, які якості повинні відрізняти хороших дівчат від поганих. Я спробую відповісти якомога повніше, не бентежачись деякої відваги питання … Вона добра, тому що її свіжість душевна і великий запас моральної сили є дар іншим, що виділяється безперервно і безпредметно. Вона викликає у тих, хто її бачить, тепле почуття, безсловесне рішення заплутаних і сумнівних істин. Вона може бути гарною або некрасивою, гарненькою або просто «недурненькой», але якщо вона весела, добра і привітна, спілкування з нею може викликати в людині все краще, що у нього є. Само собою, вона чуйна і добра також у тому сенсі, що завжди подасть жебракові і відчуватиме, що надійшла добре, але це не йде далі трьох наступних кроків по вулиці …

Ці та подібні їм образи складають у моїй уяві закінчену форму малюнка. Але вони вийшли з життя. Цей тип жінок і дівчат заслуговує великої поваги. Якщо він пустотливий, поривчастий, добросердя, легко засмучується і ще легше сміється, а іноді непростимо й підступно проказник, - це не є бубонці обмеженості. У серйозних випадках вони проявляють мужність і глибину розумінь, які є лише доля високих і чистих душ ».

Багато місця займає у творчості Гріна і тема облагораживающего впливу мистецтва на людину У «Акварелі» вічно скандалили і ображали один одного подружжя після чергової жорстокої сварки випадково потрапляють на виставку і бачать там картину, що зображає їх будинок. І під впливом картини, тобто мистецтва художника, вони забувають свою сварку; мирні і заспокоєні, «вони пройшли ще раз повз картини, скоса глянувши на неї, і вийшли на вулицю, дивуючись, що направляються в той самий будинок, про який невідомі їм люди говорять так ніжно і добре ».

Так, мистецтво - велике знаряддя добра. Більш того, його просто не можна спожити на зло. У «Чорному алмазі» арештант, який втік з каторги, надсилає музикантові лист - справжній гімн мистецтва і його ролі в житті людини: «Так, я був вражений, слухаючи вас, - пише втік .- Багатство мелодій, розказаних вами на двір Ядрінского острогу, змусило мене дуже глибоко відчути всю втрачену мною музику вільної і діяльної життя … Така сила мистецтва … Ви вжили його як знаряддя негідною мети і не справдилися. Мистецтво-творчість ніколи не принесе зла. Воно не може стратити. Воно є ідеальним вираженням будь-якої свободи ».

Ось чому, з точки зору Гріна, сам художник - людина граничної щирості і чесності. В оповіданні «Переможець» скульптор мріє отримати премію за свою роботу, щоб видертися, нарешті, з потреби, але, побачивши скульптуру свого суперника, розуміє, що той створив справжній шедевр. І хоча члени журі пророкували перше місце саме герою оповідання, він розбиває свою статую, щоб у журі не було іншого виходу, як присудити премію супернику.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций