Повісті і розповіді про тварин

Розміщено Шкільні твори в 6 марта 2011

У наш час африканська фауна знаходиться під загрозою, як і тваринний світ інших континентів. У вік науково-технічної революції тварини можуть існувати лише у симбіозі з людиною, і від людини залежить, вціліє або загине середовище проживання, без якої неможливе продовження життя. Прийняті в багатьох країнах закони про охорону природи викликані необхідністю запобігти згубні наслідки порушення екологічної рівноваги, усталеного в біосфері Землі за мільйони років еволюції. Від дбайливого ставлення до природи залежить майбутнє нашої планети, а отже, і всього людства. Цю непорушну істину наполегливо вселяють читачам сучасні письменники-Анімалісти, що присвятили свою діяльність захист тварин від безглуздого варварського винищення.

Повісті і розповіді про тварин невіддільні від художньо-географічних та природознавчих книг.

 По суті, обидва розділу складають одне ціле. Групуючи книги за темами та жанрами, спочатку розглянемо документальні та мемуарні повісті зоологів, потім деякі з науково-популярних видань, далі - твори белетристичні, що займають проміжне положення між науково-художньої та казковою літературою, і, нарешті, реалістичні повісті про тварин-друзів, приручених дітьми чи дорослими. «Бути може, не сьогодні і не завтра, а тільки через три або чотири покоління багато з вдячністю згадають про тих, хто в наш час виявляв турботу про диких тварин Африки», - пише професор Вернгард Гржимек в книзі «Серенгеті не повинен померти» ( 1959), пров. з нім. Є. Гаєвської. Будучи директором зоопарку у Франкфурті-на-Майні і куратором національних парків Східної Африки, він багато років віддав вивченню тваринного світу Кенії, Танганьїки (нині Танзанія), Родезії, Уганди, Конго. Науково-дослідну роботу вченого Б. Гржимек успішно поєднує з пісательскош Його художньо-популярні книги «Вони належать всім», «Серед тварин Африки» сповнені живих спостережень, містять масу цікавих відомостей. Описи подій і зустрічей, розповіді про носорогів, слона, бегемота, леопарда, існуванню яких загрожують браконьєри, туристи, згубні впливу людини на природне середовище, чергуються з глибокими думками про охорону природи, про захист дикої африканської фауни. Не менш приваблива для юних читачів книга Б. Гржимек «Австралійські етюди. Про тварин і людей П’ятого континенту »(1966), пров. Є. геївської. Тут викладені в цікавій формі всі сучасні відомості про 49 видах дивовижних тварин Австралії (сумчасті ведмеді і вовки, качконіси, єхидни, райські птахи, гігантські кенгуру, плащеносная ящірки і т. д.). Одна з глав присвячена унікальній фауні Нової Гвінеї. Всі російські видання книг Б. Гржимек супроводжуються статтями та коментарями А. Г. Баннікова.

Не обмежується приватними спостереженнями і знаменитий англійський зоолог Джеральд Даррелл (нар. 1923). Довготривалий досвід дослідника фауни Західної Африки, Південної Америки, Австралії, пильне вивчення поведінки ссавців, птахів, рептилій в природних умовах і в неволі привели його до висновку, що охорону зникаючих видів, як і тваринного світу в цілому, не можна розглядати ізольовано від охорони довкілля , а ще ширше - всієї природи: лісів, луків, річок, озер і морів. Серенгеті - національний парк-заповідник в Танзанії. Однойменний документальний фільм Б. Гржимек отримав міжнародну премію «Оскар». У якості співавтора цієї книги позначений син вченого Міхаель, його Вірний помічник, який загинув у авіаційній катастрофі. Книга була задумана як спільна праця, але фактично написана Гржимек-старшим для порятунку фауни, але для майбутнього самої людини - обставина, якого багато людей не враховують », - зауважує Даррелл в повісті« Шлях кенгурятко ».

Високообдарований письменник, Чиї книги заражають любов’ю до природи, вселяють гуманні почуття до всіх живих істот, він підкорює читачів чудовими замальовками подорожніх вражень, барвистими розповідями натураліста-звіролови про все, що він бачив і пізнавав у тропіках Камеруну і Британської Гвінеї, в аргентинських пампасах, в лісах Суринаму та Парагваю. Кожна з численних експедицій Даррелла породжує нову книгу - захоплююче наукове дослідження про тварин, природу і людей тієї чи іншої країни. Гостра спостережливість, чіпка професійна пам’ять, маса пізнавальних відомостей, анітрохи не обтяжують виклад, що встає за рядками його книг чарівний образ самого оповідача, розумного, сміливого, терплячої людини, - всі ці привабливі особливості літературного таланту Даррелла забезпечили його творам майже безприкладний успіх. Кожній своєю книгою він вносить відчутний внесок у загальнолюдське справу, якій служить вірою і правдою вже не одне десятиліття.

«Добрий друг всього живого вербує прихильників»- Так визначає письменницьку позицію Даррелла автор статті про його творчість М. Неуйміна. Покликання натураліста він відчув ще. в дитячі роки, коли жив з рідними на острові Корфу. Як пробудяться його життєві інтереси, як ставилися навколишні до його захопленням і до всякої живності, аж до скорпіонів і водяних вужів, якою майбутній зоолог заповнив весь будинок, він розповідає з чарівним гумором в автобіографічній повісті «Моя сім’я і звірі», пров. з англ. Л. Дерев’янкін. Хронологічно продовжують її книга «Птахи, звірі і родичі» і «Філе з камбали» 1. В останній розповідь доводиться до 1939 року, коли шістнадцятирічний Даррелл поступив помічником у лондонський зоомагазин «Акваріум». У подальшому після закінчення коледжу він стає звіроловом, видобувним для зоологічних садів живих представників екзотичної фауни, і одночасно - письменником.

Книга «Перевантажений ковчег» де він розповідає про свої пригоди в тропічних лісах Камеруну і повідомляє багато цікавих подробиць про дрібних звірів і птахів Західної Африки, принесла йому широку популярність, яку закріпили і примножили виходили рік за роком нові твори Даррелла.

У 1958 році Даррелл заснував власний зоопарк на англійському острові Джерсі, зібравши єдиний у своєму роді фонд вимираючих рідкісних тварин, щоб запобігти, по можливості, остаточне їх зникнення з лиця землі. Історія джерсійські зоопарку з усіма негараздами і радощами, що випали на долю Даррелла і його вихованців, складає зміст ще однієї чудової книги «Маєток-звіринець», пров. Л. Жданова, предисл. В. Флінта [1968; 1973] *. Зоопарк Даррелла, де ведеться велика дослідницька робота і робиться все, щоб рідкісні звірі могли розмножуватися в штучно створених сприятливих умовах, внесений до списку особливо важливих зоопарків світу, які користуються підтримкою Міжнародного фонду охорони тварин. Зайве говорити про виховну роль творів Даррелла. Подібно його зоопарку на острові Джерсі, їх слід було б внести до списку «особливо важливих», настійно рекомендованих для позакласного читання.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций