Перший російський соціально-психологічний роман

Розміщено Шкільні твори в 6 марта 2011

І нудно і сумно, і нікому руку подати У хвилину душевної негоди … Желанья! Що користі даремно і вічно бажати? .. А роки проходять - всі кращі роки!М.Ю. Лермонтов У романі “Герой нашого часу” Лермонтов ставить перед читачем хвилює всіх: чому найдостойніші, розумні й енергійні люди його часу не знаходять застосування своїм незвичайним здібностям і в’януть на самому початку життєвого пориву без боротьби? На це питання письменник відповідає історією життя головного героя Печоріна. Лермонтов майстерно змальовує образ молодої людини, який належить до покоління 30-х років XIX століття і в якому узагальнено вади цього покоління. Епоха реакції в Росії наклала свій відбиток на поведінку людей.

Трагічна доля героя - це трагедія всього покоління, покоління нереалізованих можливостей. Молодий дворянин мав або вести життя світського нероби, або нудьгувати і чекати смерті. Характер Печоріна розкривається у взаєминах з різними людьми: горцями, контрабандистами, Максим Максимович, “водяним суспільством”. У зіткненнях з горцями розкриваються “дивацтва” характеру головного героя. Печоріна багато що об’єднує з людьми Кавказу. Як і горяни, він рішучий і хоробрий. Його сильна воля не знає перешкод. Поставлена їм мета досягається будь-якими засобами, будь-що-будь. “Такий вже була людина, Бог його знає!” - Каже про нього Максим Максимович. Але цілі-то Печоріна самі по собі дрібні, часто безглузді, завжди егоїстичні. У середу простих людей, що живуть за звичаями предків, він несе зло: штовхає па шлях злочинів Казбич і Азамата, безжально нищить Горянку Белу тільки тому, що вона мала нещастя сподобатися йому. У повісті “Бела” характер Печоріна ще залишається загадкою. Правда, Лермонтов злегка прочиняє таємницю його поведінки. Печорін зізнається Максим Максимович, що його “душа зіпсована світлом”.

Ми починаємо здогадуватися, Печоріна - результат впливу світського суспільства, до якого він належить від народження. У повісті “Тамань” Печорін знову втручається в життя сторонніх людей. Таємничість поведінки контрабандистів обіцяла захоплюючу пригоду. І Печорин пустився в небезпечну авантюру з єдиною метою - “дістати ключ цієї загадки”. Прокинулися дрімаючі сили, виявилася воля, зібраність, відвага і рішучість. Але коли таємниця була розкрита, оголилася безцільність рішучих дій Печоріна. І знову нудьга, повна байдужість до оточуючих людей. “Та й справа мені до радощів і лих людських, мені, мандрівному офіцеру, та ще з подорожньої по казенної потреби!” - З гіркою іронією думає Печорін. Суперечливість і роздвоєність Печоріна ще виразніше виступають в зіставленні його з Максим Максимович. Штабс-капітан живе для інших, Печорін - тільки для себе. Один інстинктивно тягнеться до людей, інший замкнутий у собі, байдужий до долі оточуючих. І недивний але, що дружба їх обривається драматично. Жорстокість Печоріна по відношенню до старого - це зовнішній прояв його характеру, а під цим зовнішнім криється гірка приреченість на самотність. Соціальна та психологічна мотивування вчинків Печоріна чітко виступає в повісті “Княжна Мері”. Тут ми бачимо Печоріна у колі офіцерів і дворян. “Водяне суспільство” - та соціальне середовище, до якої належить герой.

Печорін нудьгує в суспільстві дрібних заздрісників, нікчемних інтриганів, позбавлених благородних прагнень і елементарної порядності. У його душі зріє відраза до цих людей, серед яких він змушений перебувати. Лермонтов показує, як на характер людини впливають соціальні умови, середовище, в якій він живе. Печорін не народився “моральним калікою”. Природа дала йому і глибокий, гострий розум, і добре, чуйне серце, і тверду волю. Однак у всіх життєвих зіткненнях хороші, шляхетні пориви в кінцевому рахунку поступаються місцем жорстокості. Печорін навчився керуватися лише особистими бажаннями і прагненнями. Хто ж винен у тому, що прекрасні задатки Печоріна загинули? Чому він став “моральним калікою”? Винне суспільство, винні соціальні умови, в яких виховувався і жив молодий чоловік. “Моя безбарвна молодість протікало в боротьбі з собою і світлом, - зізнається він, - найкращі мої якості, боячись глузування, я зберігав в глибині серця, вони там і померли”.

А адже Печорін - неабияка особистість. Ця людина підноситься над оточуючими. “Так, в цій людині є сила духу і могутність волі, яких у вас немає, - писав Бєлінський, звертаючись до критиків лермонтовського Печоріна. - У самих вадах його проблискує щось чудове, як блискавка в чорних хмарах, і він прекрасний, сповнений поезії навіть і в ті хвилини, коли людське почуття повстає на нього: йому інше призначення, інший шлях, ніж вам. Його пристрасті - бурі, які очищають сферу духу … ” Створюючи “Героя нашого часу”, на відміну від колишніх своїх творів, Лермонтов вже не уявляв життя, а малював її такою, якою вона була насправді. Перед нами реалістичний роман. Письменник знайшов нові художні засоби зображення осіб і подій. Лермонтов демонструє вміння так вибудовувати дію, що один герой розкривається через сприйняття іншого. Так, автор подорожніх нотаток, в якому ми вгадуємо риси самого Лермонтова, повідомляє нам історію Бели зі слів Максима Максимович, а той, у свою чергу, передає монологи Печоріна.

А в “журналі Печоріна” ми бачимо героя в новому світлі - такого, яким він був наодинці сам з собою, яким міг постати у своєму щоденнику, але ніколи не відкрився б на людях. Лише один раз ми бачимо Печоріна, як його бачить автор. Геніальні сторінки “Максима Максимович” залишають глибокий слід у серці читача. Ця повість викликає глибоке співчуття по відношенню до обдуреному штабс-капітана верб той же час обурення на адресу блискучого Печоріна. Хвороба роздвоєності головного героя змушує замислитися над характером того часу, в якому він живе і яке його живить. Печорін сам зізнається, що в його душі живуть дві людини: один здійснює вчинки, а інший судить його. Трагедія страждає егоїста в тому, що його розум і його сили не знаходять гідного застосування. Байдужість Печоріна до всього і до всіх не стільки її, скільки важкий хрест. “Трагедія Печоріна, - писав Бєлінський. - Насамперед у протиріччі між ви-сокостію натури і жалкостію дій “. Не можна не сказати про те, що роман “Герой нашого часу” володіє властивостями високої поезії. Точність, ємність, блиск описів, порівнянь, метафор відрізняють цей твір.

Склад письменника відрізняється стислістю і гостротою афоризмів. Цей склад доведений в романі до високого ступеня досконалості. Описи природи в романі надзвичайно пластичні. Зображуючи нічний П’ятигорськ, Лермонтов спершу описує те, що помічає в темноті очі, а потім - чує вухо: “Місто спав, тільки в деяких вікнах миготіли вогні. Із трьох сторін чорніли гребені стрімчаків, галузі Машук, на вершині якого лежало зловісно хмарина; місяць піднімався на сході; далеко срібною бахромою виблискували снігові гори. Оклики часових чергувалися з шумом гарячих ключів, спущених на ніч. Часом звучний тупіт коня лунав по вулиці, супроводжуваний скрип нагайськую гарби і тужливим татарським приспівом “. Лермонтов, написавши роман “Герой нашого часу”, увійшов у світову літературу як майстер реалістичного прози. Молодий геній розкрив складну натуру свого сучасника. Він створив правдивий, типовий образ, у якому відбилися суттєві риси цілого покоління. “Помилуйтеся, які герої нашого часу!” - Каже всім зміст книги. Роман “Герой нашого часу” став дзеркалом життя Росії 30-х років, першим російським соціально-психологічним романом.

 


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций