Сцена захоплення козака-вбивці в романі М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу”. (Аналіз епізоду з глави “Фаталіст”.)

Розміщено Стислі перекази в 3 марта 2011

Колись В. Набоков говорив про те, що якщо б все життя було просто набором безглуздих випадковостей і не було б у цьому ніякого сполучного ланки, то жити було б занадто страшно і безнадійно. Цим сполучною ланкою, можливо, і є в “Герої нашого часу” гра долі з людиною. У розділі “Фаталіст” є такий епізод. Печорін в темряві наштовхується на щось товсте і м’яке, але при цьому нежі ше. На дорозі лежить свиня: її розрубав шашкою п’яний козак, якого переслідували два інших козака. Серед ночі до Печоріна вдаються з звісткою про те, що козак зарубав Вулі-ча, а потім замкнувся в порожній хаті, і нікому не вдається виманити його звідти. Серед присутніх знаходиться і мати вбивці. Печорін готовий випробувати долю. Осавул відволікає, козака, а Печорин стрибає у вікно будинку. Лунає постріл, промах, козак схоплений.

 ”Я люблю сумніватися у всьому; це розташування розуму не заважає рішучості характеру - навпаки, що до мене стосується, то я завжди сміливіше йду вперед, коли не знаю, що мене чекає. Адже гірше смерті нічого не трапиться - а смерті не мінуешь! ” У цій сцені Печорин знаходить в собі сили кинути свого роду виклик долі. Правда, виклик атот робиться з опорою на точний розрахунок: кинувшись у вікно хати, де замкнувся козак-вбивця, Печорін чітко розуміє, що його шанси збільшуються і швидкістю його дій, і тим, що вбивцю відволікає осавул. Але розрахунок його заснований і на приречення: Печорину передбачили “смерть від злої дружини”, а той, кому судилося бути повішеним - не потоне. Дивний замкнуте коло, фатальність подій і вчинків. Проте така логіка підтверджується сценою зустрічі Печоріна з Вірою в гроті: “Навіщо вона тут? І вона чи що? І чому я думаю, що це вона? І чому я навіть так в цьому уве - рен? Хіба мало жінок з родимками на щоках? ” Тут і сумніви, і дивна впевненість, і коли зустріч відбудеться, не буде подиву ні з одного боку, а Віра навіть скаже, “що була впевнена, що зустріне його тут”. Це не аргумент на користь фаталізму Печоріна, а просто частина його життєвої філософії, де органічно зливаються дві суперечать один одному установки. Перша з них - “людина припускає, а Бог”, друга - “під лежачий камінь вода не тече”.

Йде боротьба з приреченням за допомогою його самого. Ця рівновага, втім, дуже хитке, і роман закінчується не скороминущим, а всі наростаючим відчуттям великого питання, відповідь на який тут, в цьому житті, навряд чи знайдеться. Як стрімкий біг часу! Вже понад 150 років відділяють нас від героїв Грибоєдова, Пушкіна, Лермонтова. Але ми знову і знову звертаємося до них, до їх почуттів, думок, роздумів, шукаємо і знаходимо в них близьке і потрібне нам, дітям XX і XXI століть.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций