Що принесла хуртовина героям повісті О. С. Пушкіна «Заметіль»

Розміщено Зарубіжня література в 1 марта 2011

А. С. Пушкін у коротких повістях, що становлять цикл «Повісті покійного Івана Петровича Бєлкіна», аналізує життєві ситуації, що мають вирішальний вплив на долю людей. Випадковий проїжджий зруйнував життя станційного доглядача Самсона Виріна і приніс несподіване благополуччя його дочки, випадкова образа поставила на грань загибелі молодого графа Б. з повісті «Постріл». У повісті «Заметіль» фатальна випадковість - заметіль, закрутиться героїв і «підмінила» женихів.

Мар’я Гаврилівна Р., героїня «Метеличиху», описана Пушкіним як досить пересічна панянка, вихована на французьких романах. Вона виросла в російській глухомані, але мріє про романтичну пристрасть, про пригоди в смаку новітньої (для того часу) літератури. Вона закохується в бідного прапорщика Володимира. Її роман розвивається за зако нам жанру: прогулянки наодинці, таємна переписка з «поштовою скринькою» у дуплі дерева й, нарешті, втеча з дому і таємне вінчання. Все це захоплююче цікаво для провінційної панянки, життя якої одноманітна і нудна. Але доля готує несподівану розв’язку …

У призначений день наречена довго чекає у церкві, чекають свідки і священик. Нарешті з’являється жених, їх вінчають, оголошуючи чоловіком і дружиною, і тут Мар’я Гаврилівна бачить перед собою незнайомого офіцера! Всі в жаху, а незнайомець виходить з церкви і, здавалося б, назавжди зникає з життя нареченої.

Бідний прапорщик, що спізнився до церкви через хуртовину, у відчаї. Він нічого не знає про те, що сталося, впевнений, що дівчина не простить образи. Невідомо, як би склалася їхня доля, але він іде на війну і гине. Мар’я Гаврилівна залишається в жахливому становищі: вона не може вийти заміж, оскільки за законом у неї є чоловік, хоча вона не знає навіть його імені. А офіцер, так дивно пожартували, пройшов війну, повернувся генералом, але знає, що сімейне щастя для нього неможливо: він одружений … невідомо на кого.

О. С. Пушкін вірив у вирішальну роль випадку в житті людей. Він не раз замислювався про те, чи не є людина іграшкою в руках невідомих сил. Хуртовина в повісті і є втілення таких таємних сил, керівних нашим життям. Вони можуть жорстоко пожартувати над людиною, але якщо довіритися їм, можуть принести щастя й удачу.

Герої повісті гідно прийняли те, що трапилося з ними. І доля знову пожартувала, але по-доброму. Вона звела випадкових подружжя, дала їм можливість дізнатися і полюбити один одного. Ставши чоловіком і дружиною по неймовірному збігу обставин, Мар’я Гаврилівна і Бурмін знайшли щастя і любов.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций