Психологізм драми О. М. Островського «Безприданниця»

Розміщено Шкільні твори в 28 февраля 2011

Кращою психологічною драмою О. М. Островського по праву вважається «Безприданниця». Її нерідко порівнюють з «Грозою», і певною мірою це справедливо. «Гроза» - головний твір дореформеної драматургії Островського, «Безприданниця» ж вбирає в себе багато мотивів пореформеного творчості драматурга. На зіставлення цих п’єс наводить і те, що в обох перед нами розгортається драма неабиякої жіночої натури, що приводить до трагічної розв’язки. Нарешті, важливо і те, що в обох п’єсах істотну роль грає збірний образ волзького міста, в якому відбувається дія. Але відмінність епох, зображених у цих п’єсах, призвело до скоєного несхожість художнього світу «Грози» і «Безприданниці».

«Безприданниця» - драма буржуазної епохи, і це вирішальним чином впливає на її проблематику. Якщо душа Катерини в «Грозі» виростає з народної культури, одухотвореної моральними цінностями православ’я, то Лариса Огудалова - людина нового часу, розірвати зв’язки з тисячолітньою народною традицією, який звільнив людину не тільки від підвалин моралі, а й від сорому, честі, совісті. На відміну від Катерини, Лариса позбавлена цілісності. Її людська талановитість, стихійне прагнення до етичної чистоті, правдивість - все, що йде від її багато обдарованої натури, високо піднімає героїню над оточуючими. Але сама життєва драма Лариси - результат того, що буржуазні уявлення про життя мають над нею владу, впливають на її розуміння людей.

Мотив торгівлі, що проходить через всю п’єсу і концентруючись в головному сюжетному подію - торзі за Ларису, охоплює всіх героїв-чоловіків, серед яких Лариса повинна зробити свій вибір. І Параті тут не тільки не виняток, але, як з’ясовується, - найжорстокіший та осоромлює учасник торгу. Відповідаючи на захоплені розповіді своєї нареченої про сміливість Паратова, безстрашний стріляв у монету, яку тримала Лариса, Карандишев вірно зауважує: «Серця немає, тому він так і сміливий». І Островський солідарний з цією думкою, хоча Карандишев і не є виразником авторських оцінок. Взагалі, такого героя в п’єсі немає, зате майже кожен з діючих осіб у тієї чи інший момент вірно оцінює ситуацію і людей, в ній беруть участь.

Складність характерів героїв - будь то суперечливість їхнього внутрішнього світу, як у Лариси, або невідповідність внутрішньої сутності героя і зовнішнього поведінки, як у Паратова, - ось у чому психологізм драми Островського.

Параті для всіх оточуючих - великий пан, широка натура, відчайдушний сміливець, і всі ці фарби і жести автор йому залишає. Але, з іншого боку, він тонко, як би між іншим, показує нам і іншого Паратова, його справжнє обличчя. У першій же зустрічі з ним ми чуємо визнання: «Що таке» жалість «, цього я не знаю. У мене, Мокій Парменич, нічого заповітного немає; знайду вигоду, тому всі продам, що завгодно «. І відразу ми дізнаємося, що продає Параті не тільки «Ластівку», а й себе самого нареченій із золотими копальнями. У кінцевому підсумку, тонко компрометує його і сцена в будинку Карандишева, тому що обробка його квартири і спроба влаштувати розкішний обід - це ж карикатура на стиль і спосіб життя Паратова. І вся різниця полягає в сумах, які кожен з героїв може на це витратити. Глибоко значна сцена, що характеризує обох суперників, домагався любові Лариси.

Таким чином, засобом психологічних характеристик в Островського виявляються не самовизнання героїв, не міркування про почуття та властивості їх, але переважно їх дії і побутової діалог. Жоден з героїв не змінюється в процесі драматичної дії, а лише поступово розкривається перед глядачами. Навіть про Ларису можна сказати те ж: вона прозріває, дізнається правду про оточуючих її людей, приймає страшне рішення стати «дуже дорогою річчю». І тільки смерть звільняє її від усього, чим наділив життєвий досвід. У цей момент вона як би повертається до природної краси своєї натури.

Фінал драми - смерть героїні серед святкового шуму, під циганське спів - вражає своєю художньою зухвалістю. Душевний стан Лариси показано автором у стилі «сильного драматизму» і при цьому з бездоганною психологічною точністю. Вона пом’якшена, заспокоїла, вона всіх прощає, котому що щаслива тим, що нарешті-то викликала спалах неловеческого почуття - безрозсудний, самогубний по-Ьтупок Карандишева, звільнивши її від принизливої життя утриманки.

Рідкісний художній ефект цієї сцени О. М. Острів - ський будує на гострому зіткненні різноспрямованих емоцій: чим більше м’якості і всепрощення у героїні, тим гостріше суд глядача. Драма «Безприданниця» стала вершиною творчості Островського, твором, в якому зійшлися в дивно ємному художньому єднанні мотиви і теми більшості п’єс пізнього періоду. У цій п’єсі, яка розкриває по-новому складні і психологічно многозвучние людські характери, Передбачаючи неминучість появи в Росії нового театру.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций