Філемон і Бавкида - герої епосу П. Овідія Назона «Метаморфози»

Розміщено Світова література в 27 февраля 2011

Філемон і Бавкида - герої епосу П. Овідія Назона «Метаморфози» (написаний у перші роки після Р.Х., спалений автором у пориві відчаю і виданий за списками, які залишилися в друзів). Для одного з найбільш знаменитих сюжетів цього епосу поет використовував місцевий лікійський міф, обробивши його за правилами елліністичної поетики і перемістивши дію у Фрігію. Юпітер і Меркурій, відчуваючи благочестя людей, під виглядом мандрівників обходять будинки селян і тільки в одному - бідному і убогому - зустрічають гостинність. У цієї жалюгідної, покритою очеретом болотним хатині Ф. і Б. прожили все своє життя - від весілля і до глибокої старості.

Господарі соромляться свого убогого даху; вони самі омивають ноги своїм гостям теплою водою (це робили тільки раби); все, що є кращого, подається на стіл; коли з’являється кратер з вином, боги виявляють свою присутність: кратер поповнюється сам собою. Перелякані люди похилого віку, дізнавшись, хто перед ними, просять вибачення за скромний прийом; але гості, оцінивши їх благочестя, пропонують їм вибрати нагороду. Добрі господарі бажають стати правоохоронцями їхнього храму і закінчити свої дні одночасно, щоб їм не довелося оплакувати один одного.

Боги погоджуються виконати їхню волю, і, покаравши потопом нечестивих навколишніх жителів, перетворюють хатину Ф. і Б. у храм, а коли закінчується термін їхнього земного життя, подружжя перетворюються на два дерева, які нагадують подорожнім про те, що трапилося. Атмосфера затишку, привітності та благочестя, створена Овідієм, яка не має аналогів в його власній творчості і майже не зустрічається в античній літературі, зробила Ф. і Б. одними з найбільш знаменитих героїв вельми населеного епосу. Вони привертали увагу і в новітні часи: Ж. Лафонтен написав однойменну поему, дуже близько слідуючи Овідія, а Гете в II частині «Фауста» використовував образи Ф. і Б. як символ краху старого, затишного і патріархального світу.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций