Тема морального обов’язку в драмі Фрідріха Шиллера «Розбійники»

Розміщено Зарубіжня література в 27 февраля 2011

Мені відомий секрет, як уберегти людей від падіння, а саме - треба закрити своє серце для слабкості. Фрідріх Шиллер. Видатний німецький гуманіст Фрідріх Шиллер замислювався над сенсом людського життя. Він вважав, що сучасна йому людина втратила простоту, щирість у стосунках з іншими і живе не за вірою, а за розрахунком і навіть у своїх ближніх вбачає вже не друзів, а суперників. У драмі «Розбійники» показано протистояння двох братів - Карла і Франца, синів графа Моора, носіїв двох протилежних світоглядів. Карл ненавидить убозтво навколишнього життя, ставиться з презирством до тих, хто улесливо кориться володарям, утискує злидарів. Він не хоче жити за тими законами, завдяки яким так добре живеться лицемірам, пройдисвітам, лихварям. «Чи ж втиснути мені своє тіло в корсет, чи ж зашнурувати законом волю? Закон примушує плазувати слимаком те, що повинно літати орлом».

Дізнавшись про рішення батька позбавити його спадка, він впадає у відчай, особисту образу сприймає як прояв несправедливості, що вже стало нормою в людських стосунках. Він з товаришами ховається в Богемському лісі, стає ватажком розбійників. Карл починає грабувати багатих, вельможних і допомагає знедоленим та гнаним. Зовсім протилежних ідей та принципів дотримується його брат Франц. У цьому образі Шиллер показав людину цинічну, без честі, сумління, жорстокого егоїста. Він домагається, щоб увесь батьківський спадок перейшов до нього. Більше того, він претендує на руку нареченої Карла - Амалії. Мета життя Франца - задоволення власних пристрастей. Франц прагне влади і грошей і вважає, що немає такої перешкоди, яка б завадила йому домогтися свого. Рідного батька він замкнув у до вежі і прирік на голодну смерть. Тим часом його починають переслідувати жахливі видіння, які можна назвати муками сумління. Зрештою Франц накладає на себе руки. Одначе не перемагає і Карл.

У фіналі драми його охоплює сумнів: чи вірний шлях він обрав? І розуміє, що не тим шляхом він пішов. За свої злочини він розплачується смертю батька та нареченої Амалії і доходить висновку, що немає благородного вбивства чи високої помсти. Зображуючи суперечки між братами, між Карлом і законом, Шиллер порушує в драмі важливе питання: якщо проти насильства боротися насильницькими методами, то чи не стане й сам благородний месник злочинцем? Автор вважає, щО розплата неминуча для кожного, хто порушив моральний закон, незалежно від мотивів, за якими він це скоїв. У своєму творі Шиллер показав суперечність між правом людини на протест - з одного боку, та злочинністю будь-якого насильницького протесту - з іншого. Це протиріччя трагічне, бо, на думку автора, в реальному житті воно не вирішене. Відтворення поглядів Фрідріха Шиллера на роль мистецтва у суспільстві за баладою «Івікові журавлі» Безсмертя творчості Фрідріха Шиллера зумовлене, за словами його славетного співвітчизника Генріха Ґейне, тим, що Шиллер «руйнував бастілії духу та будував храм Свободи - той величезний храм, що має вмістити, як одну велику братерську громаду, всі нації…» Поет мріяв про перебудову суспільства шляхом естетичного перевиховання людей. Саме тому велику увагу він приділяв ствердженню самоцінності людського життя. В основі балади «Івікові журавлі» лежить античний сюжет - переказ про грецького поета Івіка, якого вбили розбійники, коли він ішов на Істмійські ігри - змагання поетів та бігунів. Самовиявлення убивць, за інтерпретацією Шиллера, не є дивом. Враження, яке справила театральна вистава на всіх глядачів, - ось справжнє пояснення цього дива. П’єса нагадує вбивцям про їхній злочин, і в час появи журавлів із вуст грішників зривається хибне слово, яке викриває їх.

 У поета одна зброя - пісня. Поезія - караюче божество, месниця. Мистецтво, над яким здійснили наругу в особі його жерця, жорстоко карає убивців, викриваючи їх і віддаючи на загибель. У баладі повною мірою виявився погляд поета на провідну роль мистецтва в суспільстві. У цьому високий пафос твору - велич поезії і надзвичайна сила и впливу на читачів.

 


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций