Образ Рафаеля в трагедії Й. Гете

Розміщено Зарубіжня література в 22 февраля 2011

 

В епоху Відродження людина перейнявся вірою у своє всемогутність, що викликало хвилю церковної диктатури і вилилося в багаття інквізиції, спрямованих на прояв і знищення демонів. Тоді з’явилося безліч легенд про угоду людини з нечистим, серед яких і легенда про доктора Георгія Фауста, що в безлічі перекладів стала духовно рідної всій Європі. Але Фауст був героєм, перш за все, для Гете, Так як жив у ньому протягом шістдесяти років. За цю трагедію, яка стала символом всього життя письменника, Гете брався і під час важкої хвороби в дев’ятнадцять років, і після хвороби і короткочасної сліпоти на п’ятдесят першому році, і на сімдесят п’ятому, коли боявся, що не встигне завершити рукопис. Можливо, того кінець трагедії і став своєрідною сповіддю поета. Оскільки Фауст жив у поета, то він і змінювався разом з Гете. Дев’ятнадцятирічний поет передав своєму героєві тривоги власної юної душі і визначив його в особистому лірично-драматичному плані. Можна навіть розглядати твір як автобіографічний, оскільки в ньому відбилася духовна еволюція автора. Герой Гете пройшов особливий шлях, хоча прагнув повноти життя. Але все життя за ним йшла тінь Мефістофеля, як його внутрішній голос, як його друге «Я».

Рафаель уособлює всі пориви Фауста, його прагнення до повноти життя. Фауст готовий віддати душу за цю повноту, за те, щоб вимовити: «Зупинися, мить! Прекрасний ти! ». Але саме Рафаель є уособленням усього зла, яке живе в Фаусті. Отже, коли Фауст живе пориванням - він з Рафаелем заодно, а коли його обтяжують сумніву - він розходиться з Рафаелем як з чимось потворним і ганебним. Рафаель тут різний: то привабливий, то відштовхуючий.

Рафаель, Для якого мета виправдовує засоби, готовий все вирвати з корінням - у цьому ж його суть. А Фауст подолав дух заперечення і зневіри творчою роботою, в якій Рафаель не бачить змісту. У боротьбі за душу людини Рафаель постає метушливим і розгубленим.

Отже, друге «Я» Фауста, яке уособлювало бажання зла, переможене силою добра, жагою до творчості і безсмертям людської думки.

 


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций