Образ сім’ї Болконских у романі Л. Н. Толстого «Війна і мир»

Розміщено Зарубіжня література в 22 февраля 2011

У багатьох творах великих російських письменників зачіпається тема батьків і дітей: «Батьки й діти» І.С. Тургенєва, «Вишневий сад» А.П. Чехова, «Пани Головльови» М.Є. Салтикова-Щедріна, «Звичайна історія» І.А. Гончарова. Не оминув цієї теми і Лев Миколайович Толстой в романі-епопеї «Війна і мир», Де письменник показує різні покоління сімей Болконских, Ростових і Курагин. З особливою симпатією Толстой зображає сім’ю Болконских, три її покоління: Миколи Андрійовича Болконського, його сина Андрія та доньку Марію, а також онуки Ніколіньку. Для всіх поколінь Болконских притаманні найкращі риси, якими є почуття обов’язку, порядність, патріотизм, шляхетність, близькість до народу.

Ця сім’я відрізняється від інших сімей вищого світу своєю працьовитістю, спрагою діяльності. Микола Андрійович Болконський переконаний, що у світі існують «… тільки дві чесноти - діяльність і розум». Цим своїм принципам він вірний завжди. Він бажає «розвинути в дочки обидві чесноти» і тому весь час Марії займають заняття різними науками. Сам Микола Андрійович також весь час чимось зайнятий: роботою в саду, заняттями з Марією, написанням мемуарів. Син Миколи Андрійовича князь Андрій, також як і батько, постійно прагне до дії, намагається знайти своє місце в суспільстві і в житті в цілому. І все, що роблять Болконський, несе в собі лише одну мету: принести своїми діями. Своєю роботою користь людям. Родині Болконских притаманний патріотизм. Андрій вирушає на війну, бажаючи зробити подвиг в ім’я своєї Батьківщини. Микола Андрійович під час походу Наполеона на Москву стає головнокомандувачем ополчення і тим самим приносить користь, робить свій внесок у загальну перемогу над завойовниками.

Микола Андрійович міг би й відмовитися від посади головнокомандувача, але «не вважав себе вправі відмовитися в такий час», оскільки ним керує почуття обов’язку і любов до Вітчизни. Так само його син: «Князь Андрій йде воювати, розуміючи, що він повинен бути там, де він потрібен батьківщині, тоді як міг залишитися при особі государя». Ще однією позитивною рисою цієї родини є близькість до народу і розуміння його проблем. Микола Андрійович завжди дбав про своє господарство, при цьому ніколи не гнобив своїх селян. Він і княжна завжди допомагали селянам при необхідності і не розуміли того, як же можна відмовити в допомозі бідного. Андрій завжди допомагав звичайним солдатам і офіцерам. Піклувався про них, за що «в полку його називали наш князь, ним пишалися і його любили».

Третім поколінням сім’ї Болконских, яке ми бачимо в романі товстого «Війна і мир» є син Андрія - Ніколінька. Ніколінька постає перед читачем ще зовсім маленьким, але хлопчик, слухаючи розповіді П’єра Безухова, Відчуває, що його батько не був би проти його юних поглядів і хоче вступити на революційний шлях. Образом сім’ї Болконских, в основному через Андрія Болконського, Лев Миколайович Толстой зобразив практично всі кращі якості російського дворянства, думки і погляди кращих представників дворянського суспільства.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций