Ксенія - героїня роману М. Шолохова «Тихий Дон» (1928-1940)

Розміщено Російські твори в 22 февраля 2011

Астахова А. - спочатку коханка, потім незаконна дружина героя роману Григорія Мелехова, що супроводжує його від перших до останніх сторінок роману. Це корінна козачка-селянка, звична до важкого селянської праці і підвладна всім забобонам своєї спільноти. А. - сильна, цільна натура, що володіє прямим, емоційним характером, здатна на рішучі вчинки, але не здатна на обман і «легкі відносини». Головне в її житті - реалізація її жіночої сутності.

А. - Одна з центральних героїнь історичного роману-епопеї, в якому на максимально наближеною до документальності основі описуються події, які захопили Російську імперію в 1912-1922 рр.., - Перша світова війна, події 1917 р., громадянська війна і перемога радянської влади. А. не бере участь у цих подіях, сприймаючи їх як стихійні лиха, і зберігає те непорушним жіноче, що притаманне її свідомості. Разом з тим А. - героїня любовного роману, сюжетна типологія якого сходить до історії Трістана та Ізольди. Вона відрізняється яскравою, незвичайною красою, виділяючись особливою жіночою привабливістю і здатністю безоглядно віддаватися любові. Трагедія її життя і любові полягає в нещасному шлюбі, що штовхнули її в обійми Григорія Мелехова, і в неможливості знайти міцний союз з ним, який став для неї єдиною опорою в житті і її змістом. Навіть любов до дитини для А. - продовження пристрасті до Григорія, а не почуття, що корениться в глибині патріархально-сімейних відносин. Трагедія посилюється смертю дитини і нерозумінням відбуваються соціальних потрясінь. У результаті А. остаточно втрачає можливість того, що в її середовищі є для жінки головним, - «укорінення в сім’ї» - і трагічно гине.

У літературознавстві здавна встановилося глибоко співчутливе ставлення до пристрасті А. У 30-і рр.. її заборонене кохання трактувалася як «протест проти старого світу» і навіть як гімн вільній любові в дусі «революції побуту», проголошеної А. Коллонтай. Образ А. стоїть у ряду беззавітно люблять, але не можуть в силу трагічних обставин з’єднатися з коханим героїнь. Тих героїнь, які в свою чергу дають коханому відчуття повноти і сенсу життя.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций