Тема волі і вигнання в віршах М. Ю. Лермонтова «Хмари» і «Три пальми»

Розміщено Зарубіжня література в 20 февраля 2011

У віршах М, Ю. Лермонтова «Хмари» і «Три пальми» особливо гостро відчувається самітність від володіння волею. А що таке воля? Можливо, ця незгода з тим, що тебе оточує; можливо, холодний і тверезий погляд на суспільство й незгоду жити, як всі, думати, як всі, робити вчинки, як усе. Це воля мислити, воля діяти, воля мріяти й літати. М. Ю. Лермонтов порівнює себе із хмарами-мандрівниками, але якщо хмари мчаться над просторами безцільно, куди жене вітер, то поета мчить в вигнання. Поет перераховує причини, які можуть виганяти вільного:

Хто ж вас жене: чи долі рішення?
Чи заздрість таємна? Злість лъ відкрита?
Або на вас обтяжує злочин?
Або друзів наклеп отрутна?

Але немає відповіді, і поет розуміє, що тільки нудьга й внутрішній холод женуть хмари, а це, по-моєму, не воля, а животіння. Східне сказання «Три пальми» також пронизана волею, тільки три пальми й струмок не оцінили її:

І стали три пальми на бога нарікати: «На те лъ ми народилися, щоб тут в’янути? Без користі в пустелі росли й цвіли ми, Колиханні вихром і спекою палені, Нічий прихильний не радуючи погляд?.. Не прав твій, об небо, святий вирок!»

Мені здається, що М. Ю. Лермонтов хотів тут розкрити почуття забуття, занедбаності й розпачу від незатребуваності. Бог почув обурення оазису, відразу з’явився великий і яскравий караван, гості вгамували спрагу студеною водою зі струмка, відпочили в тіні пальм, а до вечора, коли «сутінок на землю впав, по коріннях пружним сокира застукала, і впали без життя вихованці сторіч!» Насолодившись теплом багаття, ранком караван відправився в шлях.

І слідом сумним на ґрунті марної виднівся лише попіл сивої й холодний!

!І досівсе дико й порожньо навкруги
- Не шепотяться листи із гримучим ключем:
Дарма пророка про тіні він просить
- Його лише пісок розпечений заносить!
:чому постраждали пальми й струмок, що висохне?

Тому що завжди потрібно цінувати волю, тому що ніхто з боку її не оцінить, скоріше, знищить або скалічить. Внутрішня воля повинна бути таємницею однієї людини, а не показним надбанням усього суспільства.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций