Ліричний герой О. Блока

Розміщено Шкільні твори в 18 февраля 2011

Ліричний герой Блока - це постійно мінлива людина, ведена спрагою пізнання істини, що віддається сповна почуттю кохання і прекрасного. У поезії Олександра Блока - живий, яскравий характер самого поета. Ліричний герой Блока проходить через усе, що випробував сам поет. Це спрага життя і зневіра, зльоти і розчарування, віра і спустошеність! Ранні вірші О. Блока повні романтики і оптимізму. Шлях раннього Блока безтурботний. Поет не думає про те, що що-небудь може порушити його внутрішню гармонію, творчий настрій. Він пише, що у його душі «любові весна». І дійсно, ліричний герой Блока - це людино закохана. За твердженням самого поета «тільки закоханий має право на звання людини». Любовна лірика Блока широко представлена в одному з його перших збірників «Вірші про Прекрасну Даму». У цих віршах багато піднесеного, романтики і навіть містики. Вони перейняті глибокою ніжністю:

Ми зустрічалися з тобою на заході.
Ти веслом розсікала затоку.
Я любив твоє біле плаття,
Витонченість мрії розлюбивши.

Поет схиляється перед ідеалом краси і жіночності. Ліричний герой Блока виступає тут як лицар, що віддає життя служінню своїй Дамі. І як же інакше? Адже вона - «найчистішої принадності найчистіший зразок». Майже всі любовні вірші Блока романтичні. Такий і його найвідоміший вірш «Незнайомка». Але в ньому піднесений образ Незнайомки зіштовхується з реальністю, з вульгарністю навколишньої дійсності. Символічно, що прекрасна Незнайомка, «дихаючи парфумами і туманами», з’являється у трактирі, серед п’яниць «з очами кроликів». Ліричний герой цього вірша очікує таємничу Незнайомку, «друга єдиного» - свою мрію. Її поява у трактирі на час перетворює дійсність для героя. Підсумок же - повернення у реальний світ, неможливість забутися. Єдино можливим представляється героєві лише продовжити бачення: «Ти право, п’яне чудовисько! Я знаю: істина у вині». Але ми бачимо і іншого Блока. Його ліричний герой може бути активним, його веде бажання щось змінити, чимсь допомогти. Ліричний герой Блока відрізняється великою любов’ю до людей, у ньому немає злості, він не таїть образ:

Земне серце холоне знову,

Але холоднечу я зустрічаю грудьми.
Зберігаю я до людей на безлюддя
Нерозділену любов.
Підтвердження цієї думки знаходимо і у його віршованому шедеврі «Про доблесті, про подвиги, про славу». Воно передає всю глибину щиросердечних переживань поета, якого покинула кохана жінка:

Я кликав тебе, але ти не оглянулася,
Я сльози лив, але ти не зглянулася.
Але поет не упустив на її адресу жодного гнівного слова. Закоханій людині далека різкість, вона як і раніше звеличує жінку. І життя як і раніше дороге ліричному героєві Блока у всіх його проявах. Життя триває. Усе, що людина пережила в минулому, назавжди залишається у її пам’яті. Вона дорожить цим. Такий і ліричний герой Блока:

Я вірю - не пройде безвісти Все,
Що так жагуче я любив.
Описуючи лірику Олександра Блока, не можна обійти стороною його віршовані добутки, присвячені Росії. Його відношення до подій, що трапилися у Росії на початку XX століття, були часом суперечливі, але любов до батьківщини Блок проніс через все своє життя. Він любить її всією душею, як жінку. Росія у Блока - красуня, зав’язана у «плат візерунковий до брів», лик якої «світлий назавжди»:

О, Русь моя! Дружина моя! До болю
Нам ясний довгий шлях!..
І немає кінця! Батьківщина - це не тільки велика любов поета, але і джерело життєвих сил. У вірші «Останнє напуття», ліричний герой якого повний розпачу і безпросвітної нудьги, поет говорить про те єдине, що виводить із «осоружного «кола буття», наповнює життя змістом:

Це «єдине» - Росія.
!ще ліси, галявини,
І путівці, і шосе,
Наша російська дорога,
Наші російські тумани,
Наші шелести у вівсі!

У вірші «Осіння воля» поет говорить про нерозривності долі ліричного героя з долею батьківщини: «Дай притулок ти в далечінях неосяжних! Як і жити й плакати без тебе!». Ліричний герой Блока викликає у нас співпереживання, як близька людина, - настільки відкрито і щиро говорить поет про свої почуття. Лірика Блока, напевно, ще і тому близька нам, що у її основі лежать загальнолюдські цінності. Вірші цього поета будять у людині найкращі почуття, вчать бути мудрим, дарують надію.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций