Люсьєн Левен - герой незакінченого роману Стендаля «Люсьєн Левен»

Розміщено Світова література в 16 февраля 2011

Сюжет роману навіяний розповіддю пані Готьє, ініціатора роман під назвою «Лейтенант». Виключений в 1832 р. з Політехнічної школи за свої республіканські погляди, Л.Л., син багатого паризького банкіра, надходить корнетом у 27-й уланський полк, розквартирований в Нансі. Зустрінутий з крайньою ворожістю товаришами по службі і став мішенню образливих анонімних листів, Л.Л. знайомиться з представниками місцевої знаті, вони страждають від нудьги і тому приймають його у своє коло. Справжнім змістом духовного життя героя стає його любов до пані де Шастле, багатій вдові, «суті чистому та неземного». В її душі відбувається боротьба між пристрасним почуттям до Л.Л. і муками гордості і самолюбства.

Однак, повіривши брудної інтризі, в якій опинилася замішаною пані де Шастле, Л.Л. вважав себе ображеним нею і поспішно покинув Нансі, свій полк і кохану. Батько переконує Л.Л. поступити на службу в особисте канцелярію міністра внутрішніх справ графа де Веза. Вибір якого б то не було життєвого терени для Л.Л. байдужий, і він вирішує підкоритися волі батька, від якого цілком залежить. Незабаром Л.Л. виявляється свідком закулісних сторін політичного життя Франції. За завданням міністра Л.Л. втручається в хід парламентських виборів у провінції, намагаючись провалити неугодного уряду кандидата. Він стає мішенню розлюченого натовпу, яка закидає його брудом. «У нього обличчя тепер не чистіше, 1 ніж душа», - кричать йому. Повернувшись в Па-S ‘ріж, Л.Л. знову поринає в інтриги прави-• урядового кіл. Під впливом батька, який намагається врятувати його світську репутацію, 1 Л.Л. вступає в зв’язок з дружиною розбагатів фабриканта пані Гранде, але незабаром переймається відразою до неї. В кінці роману ге-рій, розорений після смерті батька, погоджуючись-

 ється на посаду другого секретаря посол-I ства в Римі і відправляється в «вічне місто». «Правда переживання-осмислення молодою людиною своєї долі, цінностей справжніх і уявних на тлі достовірної хроніки Липневої монархії» (С. І. Великовський) - так у вітчизняному літературознавстві оцінюється сенс духовної еволюції Л.Л. Самий бальзаківський з романів Стендаля, «Люсьєн Лівіше» з початку розповіді стає романом «втрачених ілюзій». Здавалося б, наділений розумом, красою, блискуче освічений, що займає завидне положення в суспільстві, герой здатний досягти усіляких гараздів в кар’єрі і в особистому житті, бо набуває різноманітний досвід і знання, пробуючи свої сили на різних життєвих теренах. Але перше розчарування чекає його в полку. Героїчний дух в армії, чиї ветерани пам’ятають про славу наполеонівських походів, навіки втрачений, служба перетворилася в сумну і нудну обов’язок, а військові загрузли в інтригах і метушні. Єдина «військова операція», в якій довелося брати участь Л.Л., - безглузде стояння уланського полку в повному бойовому порядку з метою залякування беззбройних робітників. Крах ілюзій відбувається і на цивільній службі, де Л.Л. відмовляється від міністерської кар’єри. Він розуміє, що не здатний реалізувати себе в суспільстві, де все визначають тільки гроші, де панують шахрайство і підступність.

Становлення Л.Л. як особистості, його духовне зростання відбуваються в міру відмови від запропонованих йому варіантів вибору життєвого терени, у міру неупередженого пізнання життя і людей, у міру заперечення аморальних вчинків і діяльності, яка позбавлена справжнього сенсу. Єдиним моральним орієнтиром в житті героя стає його любов до пані Шастле - сюжетна лінія, що не одержала, однак, завершення в незакінченому романі Стендаля. Подібно іншим героям Стендаля, Л.Л. - Яскрава і сильна особистість, спрагла дії. Однак, як ніде у Стендаля, становлення героя в цьому романі відбувається на неупереджено і нещадно відтвореному тлі життя різних суспільних верств Франції. Саме громадські колізії зумовлюють логіку розвитку характеру Л.Л. Неможливість для героя справжньої реалізації своєї особистості, вибору гідного життєвого шляху обумовлюють в кінцевому рахунку незавершеність твору, відкритість його кінця і неясність подальшої долі Л.Л. Роман висуває новий тип героя, чия доля нерозривно пов’язана з сучасною йому громадським життям, чиї думки, почуття, відтінки душевних переживань відтворені з неперевершеною тонкістю і психологічною глибиною.

 


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций