Людина і природа (За баладою І. В. Гете “Лісовий цар”)

Розміщено Зарубіжня література в 16 февраля 2011

Всі ми - діти природи. Творчі люди особливо добре відчувають і знають природу, її таємне життя. Гете - один з поетів, який умів “бачити”, а для того, щоб “бачити”, потрібна світла і чиста душа дитини. Саме діти здатні сприймати світ з усіма його потойбічними страхами, бачити те, що недоступно дорослій людині.

“Лісовий цар” - страшна казка, побудована на видіннях, відчуттях, красу і страху дитини.

Лісового царя заворожила краса хлопчика. Володарю лісу належить все прекрасне: узбережжя з барвистими квітами, перлинні струменя, золото одягу, сиві верби; його коле краса хлопчика, яка йому не належить, тому лісовий цар пропонує дитині всі спокуси, які тільки може.

Балада “Лісовий цар” побудована на репліках трьох дійових осіб - батька, його сина і самого лісового царя.

Батько - впевнений, сильний, реальний, зігріваючий. Син - має сумнів, що вірить батькові, хто сподівається на його захист. Лісовий цар - таємнича сила, яка для батька виглядає туманом, для хлопчика - “в темній короні з густою бородою”, батько чує тільки, як “вітер, прокинувшись, колихнулася листи”, хлопчик -. шепіт лісового царя, батько бачить, як “верби сиві стоять осторонь”, хлопчик - “лісовий цар скликав дочок”. Дитина не може собі уявити, що батько нічого не бачить і не чує, він весь час просить підтвердження, щоб батько дав йому правильний і зрозумілу відповідь. Для дитини все, що відбувається, - життя. Для батька все, чого боїться його син, нереально. Лісовий цар для батька - хвороблива вигадка дитини, для сина - видиме, відчутне, тривожне і страшне істота. У баладі лісовий цар - це сила, якої не може протистояти чоловік. Він забирає собі хлопчика, як би швидко батько ні гнав свого коня. Страшний дитячий сон чи марення звернувся дійсністю. Може бути, хлопчик помер від страху перед вибором або від сили любові? Важко сказати.

Бачення Гете охоплює все життя. Воно реальне і ірреальне, красиве і зачаровує, що вабить і лякає. Від нього захоплює дух і виходить велика сила, якою пронизана балада.


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций