Різноликості поезії С. Єсеніна

Розміщено Зарубіжня література в 15 февраля 2011

Поезію Сергія Олександровича Єсеніна не можна назвати монотонної, вона швидше різнолика. На різних етапах свого життя Єсенін вибирає абсолютно несхожі теми для своїх віршів.  У житті Єсеніна були періоди важких протиріч, глибокого душевного відмови, коли життя здавалося йому непоказним явищем. У цей період він писав про “чорну остраху”, про “кам’яних руках”, про голос, що перетворюється на передсмертний крик. Але навіть в самих похмурих віршах присутня мрія - мрія про щастя. Сергій Єсенін ніколи не милується поганим, але завжди його болісно переживає:
Я обманювати себе не стану,
налягли турбота в серце імлистому.
Незважаючи на душевний неспокій, у віршах Єсеніна ясно видно і милосердя, і співчуття, і любов до всього живого у світі.
Ранні вірші поета відрізняються повнотою звуків, запахів, фарб. Кругом - м’яка зелень полів, червоний світло зорі, голубіє небесний пісок, кадить черемховий дим. У його героїні “червоної рюшки по білому сарафан на Подолі”.
Проста селянська хата, рідні місця, в яких було проведено дитинство, казково описуються у віршах:

 
палахкотять зорі, куряться тумани,
Над різьбленим віконцем завісу багряний.
В’ються павутини із золотою повітки,
Десь миша шкребеться в зачиненими кліті …
У поезії Єсеніна проявляється мужицька практичність. Природа для нього .- багатство, яке чекає людських рук. Поет прагне не просто передати радість, яку він відчуває, коли знаходиться на лоні природи. Він намагається донести до читача всю красу і повноту життя:
Сипле черемха снігом,
Зелень розквітає та росі.
У полі, схиляючись до втеч,
Ходять граки у смузі.
У самих, здавалося б, радісних віршах десь глибоко всередині зачаїлася біль, що загострює сприйняття краси.
Постійна риса в поезії Сергія Єсеніна - нерозривний зв’язок з життям простого народу. Ця обставина свідчить нам, що рідна земля була для нього джерелом поезії, наділила його народною мудрістю.
Громадянська війна, роки розрухи не змінили віри Єсеніна в його ідеали.
Перші повоєнні вірші були виконані патріотизму, бажання змінити селянське життя в кращу сторону.
Наступ міста на сільське життя асоціюється з усім поганим:
Місто, місто, ти в сутичці жорстокої
охрестив нас, як падло і мерзота.
У пізніх же віршах Єсеніна спостерігаються наскрізні образи. Поет любив, коли перший рядок повторюється як завершальна. У багатьох його віршах рядок стає схожа на морську хвилю, яка безперервно змінюється іншою:
До біса я знімаю свій костюм, англійська …
Нізащо мені ями, дарма мені грудки …
Час не владний над поезією Єсеніна. Особисто для мене вірші Єсеніна були і будуть взірцем щирості, добра і любові до всього живого. Мені здається, що від поезії Сергія Олександровича Єсеніна просто неможливо втомитися. Його поезія - це вічність!


Рекомендую також наступні твори:

  • Нет подходящих публикаций